PYETJE PERGJIGJE DOKTORI
Një kardiolog i njohur rekomandon këtë dietë, që do t'ju ndihmojë të humbisni 10 kilogramë në një javë!

Një kardiolog i njohur rekomandon këtë dietë, që do t'ju ndihmojë të humbisni 10 kilogramë në një javë!

Nutricionistët e dinë se çfarë lloj ushqimi është më e mirë për trupin, kështu që zakonisht  janë ata që krijojnë dietat. Nëse duam të marrim rezultatet më të mira nga një regjim diete, është thelbësore që ne të dimë cilat parametra duhet të ndjekim para se të fillojmë një të tillë. Kështu, ne duhet të paraqesim më shumë vëmendje për shëndetin.

Siç e dimë, kardiologjia është një degë e shkencave mjekësore që studion zemrën dhe proceset e qarkullimit. Para se të fillojmë një dietë të çdo lloji, ne duhet të konsultohemi me një kardiolog dhe të bëjmë ekzaminimet përkatëse për zemrën. Kjo rekomandohet, pasi duhet të parandalojmë problemet shëndetësore të shkaktuara nga ndryshimet që trupi ynë pëson dhe për të ruajtur mirëqenien tonë të përgjithshme.

Një nga çështjet më të zakonshme në ditët e sotme është pesha e tepërt. Kjo çështje lidhet me shumicën e sulmeve kardiake që pesojnë njerëzit. Kjo është arsyeja,që, nëse dëshironi të zvogëloni peshën e trupit tuaj, duhet të mbani një dietë të cilën do e tregojmë më poshte, të krijuar nga një kardiolog i mirënjohur. Kjo dietë shoqërohet me ushtrime, si dhe garanton mbrojtjen e shëndetit të zemrës suaj.

Dieta e re e rekomanduar nga një kardiolog është një sukses i madh.

Mëngjesi mbetet i njëjtë për çdo ditë të periudhës që do të ndiqni këtë dietë dhe përbëhet nga një frut (pjeshkë, dardhë, portokall, pjepër, shalqi. Ju nuk duhet të konsumoni banane ose rrush për mëngjes)

DITA 1

Dreka

Një kokërr vezë e zier

Një filxhan 200 ml kos

Një kokërr portokall

Darka

Dy kokrra vezë të ziera fort

2 feta bukë të thekura

2 kokrra domate ose 2 dl domate e gatuar

Gjysmë kastraveci ose pak rukola

DITA 2

Dreka

Një kokërr vezë e zier

Një kokërr portokall

Një filxhan kos

Darka

Një kokërr domate

125 gram biftek i zier

Një fetë bukë e thekur

Një kokërr portokall

Një filxhan kafe ose caj (pa sheqer)

  DITA 3

  Dreka

Një filxhan kos

Një kastravec ose pak rukola

Një kokërr vezë e zier

Një kokërr portokall

  Darka

Një kokërr portokall

Një filxhan kafe ose caj (pa sheqer)

Një fetë bukë e thekur

125 gram biftek i zier

DITA 4

Dreka

Një fetë bukë e thekur

Një kokërr domate

125 gram djath lope

Darka

Një kokërr molle

125 gram biftek o zier

Një fetë bukë e thekur

Dy kokrra domate

DITA 5

Dreka

Një kokërr domate

200 gram biftek i zier ose peshk

Një fetë bukë e thekur

Darka

Gjysmë kilogrami bizele të ziera, patate, ose karrota

SHENIM:

Kur i gatuani këto perime ose mishin, mos përdorni kripë. Ju mund t’i hidhni ndoshta vetëm një sasi shumë të vogël. Në ditën e gjashtë dhe të shtatë, ju duhet te beni nje ndalim të kësaj diete, duke e vazhduar më pas ditën e tetë.

Ju nuk duhet te konsumoni alkol.

Pas 5-ditësh te vazhdimit të dietës ju do të humbisni 2.5-5 kilogramë. Pas ndalesës së pare të dietës,, ju mund t’a përsërisni atë dhe tre here të tjera. Pasi ta realizini të gjithë këtë, ju ne fund do të shihni që keni humbur deri në 15 kilogramë. Ju rekomandojmë të hani cdo ditë përvec ditës së hënë, dhe ju nuk do i merrni më kilogramet e humbur gjatë kësaj diete.

Ky është plani dietik për të hënën:

Mëngjesi: një filxhan lëng limoni pa sheqer

Dreka: një kokërr mollë dhe një fetë bukë e thekur

Darka: një kokërr domate, një fetë bukë e thekur dhe një kokërr vezë e zier
SHKARKO GAZETEN E MUAJIT
gazeta