Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

10 erëzat që pastrojnë organizmin

 

 

Zbuloni vetitë dhe përdorimet e erëzave detoks që ju ndihmojnë të eliminoni toksinat, të pastroni trupin, të forconi sistemin imunitar: nga gatimi te kompresat e bukurisë;

 

A i dini vetitë e erëzave? Vlerat e tyre janë të njohura që nga kohërat e lashta për efektet shëruese, por dhe si produkte bukurie. Të pasura me antioksidantë, erëzat i japin shije dhe ngjyra pjatave tona dhe na ndihmojnë të luftojmë plakjen e parakohshme, duke krijuar kushtet për një kuzhinë të dedikuar për mirëqenien.

 

Kurkuma

Pluhuri i tij portokalli e ka këtë nuancë intensive falë kurkuminës, aktualisht në qendër të studimeve pasi thuhet se është në gjendje të luftojë sëmundjet degjeneruese si psh Alzheimer.

A e njihni qumështin e artë? E lehtë për t’u përgatitur edhe në shtëpi, përftohet nga përzierja e kurkumës së Indisë dhe qumështit vegjetal dhe mund të përdoret si një kurë natyrale detoksifikuese për t’u përsëritur në mënyrë ciklike.

Kurkuma e cila sipas hulumtimeve është më efektive kur merret së bashku me piperi, mund të përdoret edhe për trajtimin e fytit. Sipas praktikave Ayurvedike, në fakt, është e mundur të shpëlani dhe të bëni gargarë zgavrën e gojës duke shtuar majën e një luge çaji me kurkuma dhe kripë në gjysmë gote me ujë të ngrohtë.

 

Piperi

Piperi është një ilaç kundër plakjes dhe një dezinfektues natyral, ka veti anti-inflamatore dhe diuretike, stimulon tretjen: shtojeni në supë, gjellë të ndryshme ose sallatë.

Përndryshe, provoni piper në formën e çajit bimor në një infuzion të bazuar në barishte dhe erëza: është i çmuar në rastin e diabetit, anemisë dhe ju ndihmon të luftoni të përzierat.

 

Karafili

Karafili kundërshton veprimin e radikaleve të lira dhe u jep lehtësim infeksioneve të lëkurës; kafuqi analgjezike aq sa, sipas traditës, është një ilaç i shkëlqyer për trajtimin e dhimbjeve të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve të inflamuar.

 

Shafrani
Aromatik dhe me ngjyë dielli, shafrani përdoret në shumë tradita kulinare të Lindjes së Mesme. A e dini se mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe ka një efekt detoksifikues? Shafrani kontraston akumulimin e dhjamit duke kontribuar në rregullimin e triglicerideve dhe kolesterolit në gjak.
Për më tepër, hulumtimet tregojnë se është një agjent i fuqishëm natyror kundër plakjes dhe mbron shëndetin e retinës. Mund të përdoret edhe në formën e çajit bimor: ngrohni ujin dhe shtoni pluhurin e shafranit; për të përfunduar mund të shtoni një lugë çaji mjaltë.

Kumini
I gjithanshëm në kuzhinë, farat e kuminit mund të përdoren në receta të ëmbla dhe të kripura. Kjo bimë ndihmon punën e mëlçisë dhe kontribuon në eliminimin e toksinave: përdorini farat në supë dhe perime ose për t’i dhënë sallatave një shije të veçantë.
Përndryshe, do të jetë një përbërës i çmuar për një çaj bimor detoks: mjekësia tradicionale indiane e përdor këtë përbërës për të pastruar trupin së bashku me erëza të tilla si koriandër dhe shafran i Indisë, të pasura me antioksidantë.

Xhinxheri
Falë molekulës së quajtur gingerol, e pranishme në xhenxhefil, tretja stimulohet, zvogëlohet vjellja dhe luftohen sëmundjet e stinës si ethet dhe ftohjet.
Xhinxheri mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe kolesterolit: studimet tregojnë se ai ka një funksion mbrojtës në tru në lidhje me sëmundjet degjenerative si Alzheimer.
Përdoreni në receta të ndryshme ushqimorr, ose si çaj bimor.

Kanella
Vetitë e tij antibakteriale janë tashmë të njohura, ajo konsiderohet një stimulues për sistemin imunitar, është astringent dhe antimikrobik. Për më tepër, sipas studimeve, mund të ndihmojë në luftimin e urisë nervore.

Koriandër
Sipas studimeve, koriandri është i çmuar për shëndetin e njeriut, sepse promovon pastrimin e gjakut nga metalet e rënda dhe mërkurit të tepërt, plumbit dhe aluminit. Mbron nga dëmtimi i stresit oksidativ dhe ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor dhe traktin tretës. Ka veti analgjezike, antiseptike dhe antispazmatike.

Speci djegës
Përmbajtja e kapsaicinës e bën këtë bimë të shijshme një ilaç natyral të aftë për të stimuluar ndjenjën e ngopjes dhe për të zgjuar metabolizmin duke frenuar oreksin. Nëse dëshironi të pastroni trupin tuaj me një çaj bimor me bazë erëza, mund të provoni një përzierje të specit djegës dhe xhinxherit, të cilit i shtoni lëng limoni të freskët, ideal për t’u pirë në mëngjes, ai ndihmon punën e mëlçisë, për të detoksifikuar si dhe parandalon ftohjet.
Speci djegës ndihmon mirëqenien kardiovaskulare, ngroh trupin, stimulon vazodilatimin dhe është një antioksidant natyral me efekt anti plakje.
Përdoreni specin djegës me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe hudhër të freskët, një dezinfektues i fuqishëm natyror dhe antibiotik i aftë për të forcuar sistemin imunitar.

Arrëmyshk
Shija e tij intensive, e aftë për të bërë menjëherë të veçanta pjata si puretë dhe specialitete të tjera, ka virtyte të rëndësishme. Në fakt, arrëmyshku ka një veprim antibakterial dhe anti-inflamator, prandaj mund të përdoret për një maskë natyrale bukurie në rast të puçrrave dhe inflamacioneve të lëkurës.
E përkryer për lëkurën e papastër, mund të përzihet me disa lugë kos dhe mjaltë për një kompresë për t’u masazhuar butësisht.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *