Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Çfarë janë miellrat pa gluten?

Miellrat alternativë më të mirë për bukë, pica dhe ëmbëlsira i gjeni tek “Neranxi Organic Market”

 

Sëmundja celiake është një çrregullim gjithnjë e më i përhapur, i cili përfshin probleme të shumta: në fakt është një sëmundje inflamatore e mukozës së zorrëve që shfaqet kur individi konsumon ushqime që përmbajnë gluten. Kjo gjendje çon në shfaqjen e një sërë çrregullimesh që mund të komprometojnë stilin e jetës së personit.
Duke mos qenë më në gjendje të hani ushqime me gluten, detyroheni të hiqni dorë nga të gjitha ato receta që përmbajnë miell tradicional! Miellrat pa gluten janë zgjidhja ideale për të mos hequr dorë nga makaronat, buka, pica dhe ëmbëlsirat, ka shumë lloje të cilat përftohen nga drithërat natyralisht pa gluten si orizi, tërshëra dhe misri, nga pseudodrithërat si hikërrori, bishtajore si p.sh. thjerrëzat dhe qiqrat, dhe frutat ose frutat e thata si bajamet, kokosi dhe lajthitë. Prandaj, miellrat pa gluten janë një alternativë e shkëlqyeshme, por, ndryshe nga ato me gluten, ata kanë më pak performancë, kështu që në prodhimin e produkteve të thara dhe të strukturuara është e nevojshme të ndiqen disa masa paraprake: përzierja me miell të tjerë pa gluten të pasura me proteina, ose shtimi i trashësuesve si niseshteja e patates dhe shtimi i proteinave për shembull qumështit ose vezëve.
Le të shohim se cilët janë miellrat pa gluten dhe për cilat përgatitje janë më të përshtatshmet në kuzhinë.

Miell drithërash pa gluten
Nga drithërat mund të merrni miell të shkëlqyer pa gluten të cilët mund të përdoren në kuzhinë individualisht ose të përziera së bashku për të përgatitur receta të ndryshme. Shpesh kombinohen për përgatitjen e bukës dhe makaronave pa gluten dhe për përgatitjen e ëmbëlsirave dhe biskotave.
Në veçanti mielli i orizit përdoret shpesh me miell misri shumë të imët.

Miell misri
Është një nga drithërat më të përdorura në mesin e produkteve pa gluten dhe karakterizohet nga një përmbajtje proteine pak më e ulët se gruri i butë. I ulët në vitaminë B12 dhe vitaminë C, është një burim i varfër kalciumi, hekuri dhe acidi folik, prandaj duhet të përzihet me 30% miell bishtajore. Mielli i misrit përdoret në gatim për përgatitjen e makaronave, edhe nëse konsistenca nuk është më e mira. Përdoret kryesisht për të përgatitur ushqime që nuk kërkojnë një strukturë të ngurtë si polenta, krepat, petullat dhe tortillat.

Miell orizi
Përftohet nga orizi, një drith natyral pa gluten, ideale për dietat celiac. Ndryshe nga mielli i grurit, ky miell përbëhet kryesisht nga niseshte dhe karbohidrate me një indeks të lartë glicemik. Ka pak proteina, vetëm 7%, kështu që nuk është veçanërisht i përshtatshëm për produktet e pjekura, por është i përsosur si trashës si për recetat e ëmbla ashtu edhe për ato të shijshme ose për të bërë bukë.

Miell bishtajor pa gluten
Miellrat e bishtajoreve janë të shkëlqyer për celiacët, disa janë më të njohur se të tjerët si mielli i bizeleve dhe thjerrëzave.
Miellrat e përftuara nga bishtajoret janë të pasura me proteina, që përmbajnë deri në 25%, dhe për këtë arsye janë ideale për prodhimin e makaronave dhe produkteve të bukës ose për t’u përzier me miell të tjerë pa gluten si mielli i misrit.

Miell qiqrash
Mielli i qiqrave është i pasur me lëndë ushqyese që i ruan nga bishtajoret nga e cila prodhohet, është një burim i shkëlqyer fibrash, ka një aromë të ëmbël, por shkon shumë mirë edhe me përgatitjet e shijshme.
Përdoret për të përgatitur farinatën, qoftet, omletat vegane ose si trashës për salcat dhe salcat.

Miell fasule
Mielli i fasules përftohet nga përpunimi i fasules dhe është i pasur me proteina dhe kripëra minerale si kalium, magnez dhe kalcium. Plotësisht pa gluten dhe me indeks të ulët glicemik, është ideal për ata me diabet. Gjen përdorim më të madh në përgatitjen e ëmbëlsirave alternative, përdoret edhe për prodhimin e makaronave ose i përzier me miellra të tjerë.

Miell bizele
Mielli i bizeleve sjell me vete të gjitha të mirat e kësaj bishtajore, ka një përmbajtje të mirë proteinash, ndryshe nga miellrat e drithërave. Fillimisht mielli i bizeles është përdorur gjithmonë për përgatitjen e supave, por sot përdoret edhe në recetat e bukës dhe makaronave, në ushqimet vegane dhe dietike.

Miell thjerrëzash
Mielli i thjerrëzave ka një përmbajtje të lartë proteinash pasi ruan përfitimet tipike të bishtajoreve nga e cila prodhohet. I shton brumit proteina vegjetale, hekur dhe kripëra minerale, nuk ka mungesë të karbohidrateve, kanë një indeks të ulët glicemik dhe është i pasur me fibra. Përdoret për prodhimin e krepave, makaronave dhe produkteve të bukës, si dhe është një trashës i mirë për kremrat dhe veluta.

Miell pa gluten nga pseudodrithërat

Miellrat e përftuara nga pseudodrithërat përftohen nga përpunimi i farave të disa bimëve dhe në thelb i përkasin tre familjeve: poligonaceae (hikërror); chenopodiaceae (quinoa) dhe amarantaceae (amaranth). Këto miellra përdoren në recetat e bukës dhe makaronave dhe shpesh përzihen me lloje të tjera mielli pa gluten, siç është mielli i misrit.

Miell hikërror
Edhe nëse emri sugjeron diçka krejtësisht të ndryshme, mielli i hikërrorit nuk merret as nga drithërat dhe as nga gruri, por nga një bimë që i përket familjes së ravenit. Ka një shije të fortë. Përdoret për përgatitjen e makaronave të freskëta, receta buke dhe pica, krepa dhe ëmbëlsira.

Miell kërpi
I zbuluar së fundmi, mielli i kërpit përftohet nga Cannabis sativa, krejtësisht pa substanca psikotrope. Ka një amëz që të kujton shijen e lajthive dhe i përzier me miellra të tjerë ju lejon të merrni rezultate të shkëlqyera në prodhimin e ëmbëlsirave, makaronave dhe bukës. Është një miell me shumë proteina dhe është i përshtatshëm për atletët që mund ta marrin në smoothie, salca dhe akullore.

Miell amaranti
Mielli i amarantit përftohet nga farat e amarantit, një bimë me origjinë amerikane e pasur me aminoacide esenciale. Ka një aromë të thekur, shumë të fortë që të kujton shumë fruta të thata dhe malt. Mund të përzihet me quinoa dhe miell orizi për të marrë brumë të shkëlqyeshëm për bukë dhe pica.

Miell quinoa
I marrë nga një pseudodrith me veti interesante ushqyese, mielli i kinoas përmban 65% karbohidrate, 14% proteina, 6% yndyrna dhe 7% fibra. Është një burim i shkëlqyeshëm i hekurit të cilit shpesh i mungojnë miellrat pa gluten. Përdoret mbi të gjitha në receta si për produktet me maja të ëmbla ashtu edhe të kripura, ideale për të bërë bukë.

Fruta pa gluten dhe miell frutash të thata

Ka edhe miell pa gluten të cilët përftohen nga frutat dhe frutat e thata, veçanërisht nga farat, ndryshe nga ato nga drithërat dhe bishtajoret, këto janë më të veçanta, përdoren për të pasuruar shijen dhe për t’i dhënë pak ngjyrë preparateve. Përzihen shumë mirë me miell drithërash pa gluten për të përgatitur ëmbëlsira, biskota dhe krepa.

Miell bajamesh
Mielli i bajames përftohet nga farat që gjenden në frutat e bajames, është i pasur me vitaminë E dhe acide të pangopura. Ka një indeks të ulët glicemik, por ka shumë kalori. Shija e tij është e ëmbël dhe e fortë dhe përdoret mbi të gjitha për përgatitjen e ëmbëlsirave, veçanërisht ëmbëlsirave dhe biskotave.

Miell lajthie
Mielli i lajthisë prodhohet nga bluarja e lajthive, është i pasur me lëndë ushqyese dhe, si mielli i bajameve, është shumë kalorik. Është një përbërës veçanërisht i gjithanshëm, përdoret për të përgatitur ëmbëlsira, ëmbëlsira me lugë dhe të buta dhe kremra për mbushje. Përdoret gjithashtu së bashku me miellrat e tjerë për të marrë ëmbëlsira me aromë më të fortë.

Miell gështenje
I pasur me proteina, fibra dhe vitamina, mielli i gështenjës përftohet duke bluar farat e gështenjës, aroma e tij e fortë u jep një notë shtesë të gjitha recetave të ëmbla dhe të shijshme. Sot përdoret më pak se në të kaluarën. Është i shkëlqyer për përgatitjen e bukës, makaronave dhe biskotave, në disa zona veriore përdoret për polentë.

Miell kokosi
Mielli i kokosit përftohet nga tuli i kokosit i cili fillimisht dehidratohet dhe më pas grihet. Është një miell natyral pa gluten dhe për këtë arsye i përshtatshëm për ata që janë celiakë ose intolerant ndaj glutenit. Është i pasur me fibra, yndyrna, karbohidrate dhe kripëra minerale, por proteinat dhe vitaminat janë të pakta. Mielli i kokosit përdoret kryesisht për përgatitjen e recetave të ëmbla si biskota, ëmbëlsira, tarte dhe donut, mund të përdoret vetëm ose në përzierje miellash të tjera.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *