Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Dieta detox 5 ditore, menyja për të pastruar organizmin

Dieta 5-ditore e detoksifikimit është perfekte për t’u pastruar dhe për t’u kthyer në formë në më pak se një javë. Këtu janë disa shembuj të menyve.

Në periudha të caktuara të vitit, veçanërisht gjatë festave të verës ose të Krishtlindjeve, është e lehtë të fitosh peshë. Për t’u rikthyer në formë, për tu shfryrë dhe për të pastruar trupin e vënë në sprovë nga ushqimi i padëshiruar, por edhe nga alkooli dhe kafeja, mund të jetë e dobishme të ndiqni një dietë detoksifikimi për disa ditë.

Dieta detoks nuk përdoret për të humbur peshë, por është një dietë deflatuese dhe pastruese, ndaj nuk është shumë kufizuese dhe nuk ka rrezik të madh në ndjekjen e saj. Natyrisht, veçanërisht nëse keni probleme shëndetësore, për një model të saktë diete, ju rekomandojmë që të konsultoheni me një mjek ose një nutricionist.
Në çdo rast, ne ju ofrojmë një shembull të thjeshtë të një menuje për një dietë detoks 5-ditore, të cilën mund ta modifikoni sipas nevojave tuaja.

Mund të ndodhë që pas ditëve të para, të vuani nga diarre dhe dhimbje koke të përsëritura. Kjo vjen nga fakti se, duke hequr disa ushqime papritmas, trupi duhet të mësohet me të. Ky është një aspekt që duhet mbajtur parasysh për të mos u alarmuar, por nëse simptomat nuk zhduken brenda 24-48 orëve, këshillohet që të kërkoni këshillën e mjekut tuaj.

 

 

Dita e parë

– Mëngjesi: një gotë ujë të ngrohtë me disa pika lëng limoni, një kos me pak yndyrë dhe dy feta buke integrale me reçel pa sheqer.

– Mesvakt: lëng frutash ose një grusht fruta të thata.

– Dreka: sallatë me perime të papërpunuara të përziera, me patate të ziera në avull dhe ton natyral, të gjitha të trajtuara me pak vaj ulliri ekstra të virgjër.

– Darka: fileto pule e zier në avull me një pjatë anësore me perime të pjekura në skarë. Në fund të vaktit rekomandohet një çaj bimor pastrues me angjinare ose kopër.

Dita e dytë
– Mëngjesi: një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni, një kos me pak yndyrë me tërshërë integrale dhe një mollë.

– Mesvakt: një copë frut.

– Dreka: oriz kaf me salcë domate dhe një fileto merluci të zier në avull me pak vaj ulliri ekstra të virgjër.

– Darka: supë me perime të përzier + çaj bimor në fund të vaktit.

Dita e tretë
– Mëngjesi: ujë dhe lëng limoni, një kos i lehtë dhe një tas me sallatë frutash.

– Mesvakt: lëng frutash ose një grusht fruta të thata.

– Dreka: minestrone perimesh me oriz kaf.

– Darka: sallatë e përzier me kubikë djathi të lehtë dhe pak vaj ulliri ekstra i virgjër + çaj bimor në fund të vaktit ose frutave.

Dita e katërt
– Mëngjesi: ujë me lëng limoni, kos të lehtë dhe qull tërshëre integrale.

– Mesvakt: dy ose tre ëmbëlsira me oriz.

– Dreka: oriz kaf me salcë domate dhe dy feta djathë të lehtë.

– Darka: minestrone bishtajore + çaj bimor në fund të vaktit ose frutave.

Dita e pestë
– Mëngjesi: ujë dhe lëng limoni, kos i lehtë me drithëra integrale dhe një mollë.

– Mesvakt: lëng frutash ose një grusht fruta të thata.

– Dreka: minestrone me patate.

– Darka: një fileto salmoni i zier në avull me pak vaj ulliri ekstra të virgjër dhe perime të pjekura në skarë + çaj bimor në fund të vaktit ose frutave.

Si një meze të lehtë midis një vakti dhe një vakti tjetër, edhe pasdite midis drekës dhe darkës, mund të hani një grusht bajame, arra ose fara kungulli ose një frut të stinës.

Ushqimet që duhen shmangur: cilat janë ato?

Natyrisht, për të ndjekur sa më mirë dietën detoks, duhet të bëni shumë sakrifica, duke përfshirë: pije alkoolike dhe me sheqer, ëmbëlsues artificialë, ushqime të padëshiruara, duhan dhe kafe. Buka dhe makaronat janë gjithashtu rreptësisht të ndaluara. Kjo do të ndihmojë trupin të pastrohet nga të gjitha mbeturinat e grumbulluara gjatë periudhave të abuzimeve, ku i kushtohet pak vëmendje se çfarë ha dhe në çfarë sasie.

Frutat, por mbi të gjitha perimet dhe shumë ujë dhe lëngje, janë çelësi për t’u rikthyer në formë dhe për t’u ndjerë energjikë në çdo moment të ditës. Rekomandohet të pini të paktën 3 litra ujë (ose lëngje të tjera si çaj dhe çajra bimor) në ditë, në mënyrë që veshkat të pastrohen dhe të humbasin të gjitha lëngjet e tepërta. Shtimi i limonit në ujë, siç tregohet, është shumë i dobishëm për pastrimin e mëlçisë.

 

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *