Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Dobësohuni dhe bëhuni gati për plazh – Dieta që ju rigjeneron

Dëshira për të pasur një trup perfekt dhe për tu ndjerë në formë, është e madhe, sidomos në verë, pasi kjo stinë na ofron një shumëllojshmëri produktesh. Janë dy objektivat e kësaj diete javore: për të pasur një peshë trupore ideale dhe për të përgatitur lëkurën të përballet me rrezet e diellit. Të zbulojmë si mund t’ia arrijmë: Në këto muaj vere është shumë më e lehtë për të hequr kilet e tepërta, do të ishte një mëkat nëse nuk do të përfitonim prej saj. Për më tepër duke ju përshtatur një regjimi ushqimor më të shëndetshëm duke bërë që trupi ynë të përballojë temperaturat e larta në mënyrën më të mirë. Ditët dimërore monotone dhe të ftohta bëjnë që trupi ynë të fitojë kile të tepërta. Si t’ia arrijmë ti heqim ato? Ekziston gjithmonë një mënyrë e mirë për t’ia dalë mbanë.

Ju prezantojmë një dietë javore të përshtatshme për rigjenerimin e organizmit dhe trupit tuaj:

E HËNË

Mëngjesi:

Një filxhan çaj jeshil Matcha.
30 gr bukë integrale të thekur me 2 lugë reçel luleshtrydhesh Santa Rosa.
Dreka:

60 gr oriz basmati me karçof, qepë
të skuqura me djath parmixhano. Sallatë miks jeshilesh me vaj ulliri ekstra të virgjër Nutria.

Darka:

Brusketa integrale me krem karcofi . 130gr fileto merluci në avull me spinaq, vaj ulliri ekstra të virgjër dhe susam.

E MARTË

Mengjesi:

1 filxhan çaj jeshil. 30gr bukë të thekur me miell integral dhe 2 lugë mjaltë.
Dreka: Oriz I kuq Robo me bizele dhe fasule. Sallatë miks jeshile dhe zarzavate me vaj ulliri ekstra të virgjër, miser dhe qiqra .

Darka:

Krem perimesh (pa patate). 40gr djathë dhie duke e mbuluar me miks erëzash si piper i zi apo i kuq kokërr ose të bluar,mund ti shtojmë gjithashtu edhe arra , fara pishe , fistik, nëse shijet tuaja shkojnë edhe më lartë mund ta kombinoni me kajsi, kumbulla, kivi, fruta pylli të thata. Karrota në avull të aromatizuarame me fara feneli. 40gr bukë të thekur integrale.

E MËRKURË

Mëngjesi:

100ml qumësht soje Valsoia Light. Biskota orizi dhe mbi to 2 lugë reçel Santa Rosa.

Dreka:

Sallatë me rrepa dhe kos, 60 gr bukë të thekur integrale.

Darka:

Peshk krap me çaj jeshil dhe 200gr perime (patate të vogla në avull të përgatitura me trumzë, pak zaferano, kos soje Yosoi, vaj ulliri extra të virgjër, kripë himalaje e miksuar si sallatë.

E ENJTE

Mëngjesi: 150ml qumësht Valsoia GUSTO MORBIDO me 30gr tërshërë + 1 banane e vogël.
Dreka: Bullgur me limon qiqra dhe karcof. Darka: 1 hamburger të vogël miks vaj

ulliri extra të virgjër dhe erëza me40gr bukë e thekur integrale. Pas darkë nje çaj jeshil japonez Matcha.

E PREMTE

Mëngjesi: 1 filxhan çaj jeshil . 30gr bukë të thekur integrale dhe 2 lugë reçel frutash . Dreka: 100 gr tofu nne kube i tymosur Karrota me selino dhe aceto balsamiko

60gr bukë e thekur integrale
Darka: Kremë perimesh (pa patate), 1 omletë përgatitur me majdanoz ,1 të bardh veze dhe 2 të kuqe .Karcof me xhinxher,40gr bukë e thekur integrale.

E SHTUNË

Mëngjesi: 50gr rikota (gjizë pa kripë) me 2 lugë mjaltë, 3 biskota me drithra. Dreka: Asparag me krem tahini.
60gr bukë të thekur integrale

Darka: Krem spinaqi, 130gr fileto peshku i pjekur me erëza aromatizuese. Karrotë në avull, 40gr bukë e thekur integrale .

Mëngjesi: 100ml qumësht soje Valsoia Light muesli dhe 100gr fruta të thata të ndryshme. Dreka: Taliateli me perime të stinës hudhër, salcë pomodorini “Robo”, majdanoz dhe vaj ulliri Nutria. Sallatë mikse . Nje filxhan me luleshtrydhe dhe një kupë akullore Pregel sipas shijes. Darka: 1 vezë e zier shumë të marinuar me arrë moskati dhe piper të kuq. Rradhiqe të ziera të përgatitura me vaj ulliri extra të virgjër dhe aceto balsamiko Toschi 40gr bukë të thekur integrale.

E DIELË

Mëngjesi: 100ml qumësht soje Valsoia Light muesli dhe 100gr fruta të thata të ndryshme. Dreka: Taliateli me perime të stinës hudhër, salcë pomodorini “Robo”, majdanoz dhe vaj ulliri Nutria. Sallatë mikse . Nje filxhan me luleshtrydhe dhe një kupë akullore Pregel sipas shijes. Darka: 1 vezë e zier shumë të marinuar me arrë moskati dhe piper të kuq. Rradhiqe të ziera të përgatitura me vaj ulliri extra të virgjër dhe aceto balsamiko Toschi 40gr bukë të thekur integrale.

Përbërësit e kësaj diete i gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *