Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Dy receta me miell lupini; kotoleta dhe krekersa nga Neranxi (Video)

Mielli i lupinit

Mielli i lupinës përfaqëson një burim vegjetal të proteinave.

Përmban kripëra minerale si hekur dhe kalium. Ashtu si bishtajoret e tjera, ajo ka një përmbajtje të vitaminave të grupit B, sidomos vitaminën B1.

Është një ushqim pa gluten.

Duke shtuar një përqindje të caktuar të këtij mielli në produktet e pjekura (si të ëmbla ashtu edhe të skuqura) ka një plotësim të aminoacideve thelbësore, një rritje në proteinat totale, një rritje të fibrave, një ulje të karbohidrateve totale, një ulje të indeksit glicemik, rritje e hekurit dhe rritje e furnizimit të molekulave fitoterapeutike.

Përsa i përket aspektit ushqyes, ndër ato vegjetale, mielli i lupinit është një nga më të pasurit me proteina (43% proteina, pra 43 g në 100 g produkt) dhe një burim i mirë energjetik.

Është zbuluar se lupinët janë në gjendje të reduktojnë kolesterolin dhe të parandalojnë sëmundje të tilla si hipertensioni dhe diabeti.

Mielli i lupinit përftohet duke bluar lupinat e thara dhe të thekura lehtë. Përdoret kryesisht për përgatitjen e produkteve të pjekura të ëmbla dhe të kripura, por edhe si dendësues në supa.

 

 

Dy receta me miell lupini

Kotoleta lupini

500 gr miell lupini

1 thelpi hudhër e freskët

1/2 qepë

1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

1 patate e madhe e zier

majdanoz

arrëmyshk

për shije kripë

 

Për lyerje

miell qiqrash

ujë

Galetë buke

 

Përgatitja

Skuqini qepën dhe hudhrën. Shtoni miellin e lupinit dhe skuqeni pak minuta. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni pataten e zier të coptuar më parë me pirun, majdanozin, arrë moskat, vajin dhe kripën.

E lemë të pushojë në frigorifer për disa orë.

Kur brumi të jetë ftohur, formojmë koteleta (mundësisht jo shumë të mëdha) dhe i lyejmë në brumin e miellit të qiqrave (ujë dhe miell), më pas në galetë buke, i lyejmë mirë dhe rregullojmë formën me duar.

I vendosim në një tepsi të veshur me letër pjekjeje të lyer me yndyrë dhe i gatuajmë në 200° për rreth 25 minuta.

 

Shënim

Do të jenë rreth 8 të tilla, në varësi të madhësisë së tyre. Natyrisht mund të shtoni të gjitha erëzat dhe aromat që preferoni.

Për versionin pa gluten, përdorni miell orizi në vend të galetës së bukës.

Krekera me lupin dhe lajthi

Krekerët me lupin janë ushqim i shëndetshëm i përgatitur me disa përbërës të thjeshtë të pasur me shije dhe përbërës ushqyes të çmuar.

 

Përbërësit

200 g miell lupini

100 gr lajthi

50 g fara kërpi

20 g fara susami

180 ml ujë

30 ml vaj misri

1 majë maja

kripë për shije

 

Përgatitja

Fillimisht vendosim lajthitë në një tigan që nuk ngjit, më pas i kaurdisim për rreth 5 minuta nga të gjitha anët, më pas i lëmë mënjanë derisa të ftohen plotësisht.Ndërkohë vendosim në një enë miellin e lupinit, kërpin dhe farat e susamit, kripën dhe majanë, më pas i përziejmë lajthitë në një mikser të fuqishëm derisa të bëhen pluhur dhe në fund i hedhim në tas me të gjitha pluhurat e tjera. Përziejini shumë mirë me një lugë për të siguruar që të gjitha pluhurat të përzihen së bashku, më pas filloni të hidhni ngadalë vajin dhe vazhdoni përzierjen me lugë. Në fund hidhni pak nga pak ujin dhe më pas filloni të zieni me duar derisa të krijohet një brumë i lëmuar dhe homogjen. Nëse brumi është shumë i fortë shtoni pak ujë, anasjelltas nëse është shumë i butë shtoni më shumë miell lupin. Pasi të keni krijuar këtë brum, mbështilleni me film ushqimor dhe lëreni të pushojë për të paktën 30 minuta në temperaturën e dhomës, më pas pas kohës së pushimit, hapeni brumin me ndihmën e petësit me ndihmën e dy fletëve të letrës për pjekje dhe punojeni derisa të merrni një drejtkëndësh nja dy milimetra të trashë, pas së cilës preni në shumë katrorë ose drejtkëndësha të madhësisë që ju pëlqen më shumë. Në fund, lyejmë sipërfaqen e krekërave me pak vaj dhe i pjekim për rreth 25 minuta në 160°C në furrë të ngrohur paraprakisht. Më pas fikni furrën dhe lërini të ftohen brenda me derën gjysmë të mbyllur. Vetëm kur të jenë ftohur plotësisht mund t’i hiqni nga furra. Krekerët me lupin dhe lajthi mund të ruhen për maksimum 3 ditë në një enë hermetike.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *