Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Hurmat: llojet, vetitë ushqyese dhe sasitë e rekomanduara

 

Tipike për Afrikën e Veriut dhe Azinë Perëndimore, fruti shërben si një përbërës bazë për përgatitjen e pjatave të para, pjatave të dyta dhe ëmbëlsirave.

Është hurma, një frut i palmës Phoenix dactylifera, një specie që i përket familjes Arecaceae, e kultivuar tani në zona të ndryshme tropikale të botës. Simboli i pjellorisë që nga kohërat e lashta dhe i përhapur gjerësisht në pellgun e Mesdheut, është ndër më të vlerësuarat dhe më të kërkuarit gjatë festave të Krishtlindjeve. Por kjo nuk është e gjitha, sepse ai jep efekte si një përbërës “special” edhe në raste të tjera. Nga origjina tek llojet e deri tek vetitë ushqyese, këtu janë të gjitha sekretet e kësaj kënaqësie.

Origjina e frutave
Emri “hurma” vjen nga greqishtja “daktilos”, që do të thotë gisht. Këto janë fruta me mish me një ngjyrë qelibar dhe një shije veçanërisht të ëmbël, që përmbajnë një farë. Ato mblidhen në formë tufash me nga 200 deri në 1000 fruta secila.

Prodhimi i tyre pason një proces tharjeje, i cili është thelbësor për rritjen e përqendrimit të sheqerit dhe zgjatjen e kohës së ruajtjes së tyre, edhe nëse disa varietete hurmash mund të hahen edhe të freskëta.

Llojet e hurmave

Ka lloje të ndryshme hurmash, nga ato me tul të fortë, veçanërisht të njohura në vendet arabe, deri tek ato me teksturë të butë, të vlerësuar veçanërisht nga vendet evropiane dhe amerikane. Eksportuesi kryesor është Arabia Saudite, me një të pestën e totalit (20%) ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe janë të tretat me 12%. Importuesi më i madh është Evropa, me një kërkesë mbi 160 mijë tonë në vit, për një vlerë prej rreth 500 milionë dollarë.

Fantastike në kuzhinë

Falë shumëfunksionalitetit të saj, sot hurmat po fitojnë gjithnjë e më shumë hapësirë në kuzhinë. Kjo falë teknologjive më të fundit dhe inovative që variojnë nga vakuumi e temperaturat e ulëta deri te funksionet e avancuara të furrave të gjeneratës së re. Në fakt, mund të përdoret si një përbërës bazë për përgatitjen e pjatave të para dhe të dyta, pjata anësore dhe ëmbëlsira, të shijuara thjesht si meze, ose të kombinuara me djathëra, sallata, fruta të thata dhe ëmbëlsira (edhe “të shëndetshme”), pa duke harruar përdorimin e tij për prodhimin e uthullave balsamike.

Profili ushqyes

Hurmat, ndonëse nga shumë konsiderohen si “bombë kalorike”, kanë një profil të shkëlqyer ushqyes: ato janë natyralisht pa kripë dhe të pasura me vitamina, veçanërisht ato të grupit B (B1, B2 dhe B6), antioksidantë (në veçanti karotenoidet dhe fenolet) dhe mineralet. Në veçanti, tuli i frutave, i cili rritet në toka ranore dhe thith mineralet nga toka, është një burim i çmuar i magnezit (përmban afërsisht 50-60 mg magnez për 100 g produkt). Ndër të tjera ka edhe hekur, kalium, bakër, si dhe mangan dhe fosfor.

Në përgjithësi, 100 gram produkt japin rreth 250 kalori dhe përbëhen nga 50-70% sheqerna, ndërsa pjesa tjetër ka 20-30% ujë, 2,7% proteina dhe 0,60% yndyrë.

Sa hurma mund të konsumoni

Kur pyet “sa hurma mund të hani?” mund të themi se përgjigja varet nga kërkesa për kalori. Duke pasur parasysh se ky frut ka për qëllim kryesor sigurimin e energjisë përmes karbohidrateve të pranishme brenda tij, sa më e madhe të jetë nevoja, aq më i madh është konsumi. Në përgjithësi, në një dietë me pak kalori, këshilla është të mos kaloni 20-25 g hurma të thata, ndërsa në një dietë me kalori normale, 40-50 g. Deri në trefish për një atlet që stërvitet çdo ditë.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *