Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Liquirizia: vetitë dhe përfitimet shëndetësore. Ilaç natyral kundër sëmundjeve të lëkurës. Rekomandohet për kollën e dhimbjen e fytit

 

Pesë mijë vjet më parë kinezët shëruan kollën dhe dhimbjet e fytit me jamball (Liquirizia). Edhe sot kjo bimë ofron përfitime të mëdha për organizmin, falë vetive që ka. Për shembull, është një ilaç natyral i shkëlqyer, i cili na lejon të shmangim blerjen e ilaçeve për sëmundjet e stinës. Dhe ndihmon shumë njerëzit që kanë probleme me presionin e gjakut.

PËRFITIMET e jamballit
Jamballi, emri shkencor i të cilit është Glycyrrhiza glabra, është një bimë shumëvjeçare e familjes Leguminosae. Është një substancë aromatike e njohur që nga kohërat e lashta për përfitimet e saj të shumta shëndetësore: përmendja e saj mund të gjendet edhe në bimët e mjekësisë së lashtë kineze, dhe në Azi është përdorur për më shumë se 5000 vjet për tretjen, pastrimin dhe vetitë inflamatore.. Gjithashtu i dobishëm për detoksifikimin e mëlçisë.

HISTORIA e jamballit
Në Lindjen e Mesme shiitët ecnin për orë të tëra në shkretëtirë pa vuajtur nga etja vetëm falë vetive shuarëse të etjes të rrënjës së kësaj bime, ndërsa në Evropë jamballi u prezantua nga fretërit domenikanë vetëm në shekullin e 15-të, duke e përdorur atë në një infuzion ose në formë tinkture mbi të gjitha për mirëqenien e rrugëve të frymëmarrjes dhe për pastrimin e mëlçisë.

 

VETITË E jamballit
Jamballi është tretës, diuretik, antiinflamator, ekspektorant dhe mbrojtës i mukozës së stomakut. Indikohet kundër kollës, dhimbjes së fytit, dhimbjes së veshit, katarrës, aciditetit të stomakut, gjithashtu ka një funksion të lehtë laksativ.

Ata që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut mund të përfitojnë nga jamballi pasi rrit presionin e gjakut: prandaj është ideale sidomos në verë me vapë të madhe. Për të njëjtën arsye duhet të konsumohet me masë, dhe nuk është i përshtatshëm për personat që vuajnë nga hipertensioni.
Në mjekësinë bimore, rizoma, d.m.th., rrënjët, zakonisht përdoren nga bima e jamballit, të cilat janë pjesët më të pasura me glicirrizinë dhe flavonoide. Glicirhizin është një përbërës aktiv me veti anti-inflamatore, gastroprotektive dhe ekspektorante, e cila e bën jamballin një ilaç natyral të dobishëm në rast të kollës së thatë, astmës dhe ulçerës.

Për më tepër, jamballi është i shkëlqyer për të luftuar gastritin nervor, spazmat e barkut dhe ngërçet falë efektit antispazmatik që ushtrohet nga flavonoidet. Jo vetëm kaq: Jamballi ka edhe veti antivirale dhe antibakteriale, duke mbrojtur sistemin e frymëmarrjes nga bronkiti dhe ftohja. Duket gjithashtu se rrënja e jamballit mund të jetë një ndihmë e mundshme në luftimin e sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes.

Vetitë anti-inflamatore dhe shëruese të jamballit e bëjnë atë një ilaç natyral të shkëlqyer për inflamacionin e lëkurës si ekzema, psoriasis, herpes dhe dermatit. Së fundi, në mjekësinë homeopatike, rrënjët e jamballit përdoren për të trajtuar kapsllëkun, sindromën e zorrës dembele dhe erën e keqe të gojës.

Jamballi sjell humbje të peshës
Jamballi gjithashtu ka një efekt ngopës dhe mund të përdoret si një mënyrë për të shuar urinë. Por sigurisht që ka veti ‘aktive’ dobësuese: hulumtimet e fundit japoneze, të kryera nga administrimi i vajit të jamballit tek burrat dhe gratë mbipeshë, tregojnë se si mund të ndihmojë në humbjen e peshës në mënyrë natyrale, eliminimin e yndyrës së tepërt dhe kontrollin e niveleve të kolesterolit. E gjithë kjo falë flavonoideve antioksidantë të cilët ndalojnë prodhimin e yndyrës duke rezultuar në uljen e peshës.

 

Jamball i pastër
Për të maksimizuar efektet e jamballit, këshillohet ta përdorni atë në gjendje të pastër, pra pa shtimin e sheqernave, aditivëve dhe ëmbëlsuesve.

Jamball i zi
I lidhur gjithmonë me ngjyrën ‘e zezë’, jamballi i papërpunuar është në fakt një rrënjë e vërtetë, si xhenxhefili. Për të marrë ngjyrën e zezë të shkëlqyeshme, rrënjët thahen, bluhen, shtypen dhe vihen në kontakt me ujë të vluar për të nxjerrë lëngun, i cili përqendrohet duke e zier për të marrë një pastë të zezë, të trashë dhe aromatike, nga e cila më pas përftohen shkopinj.

Ju mund ta gjeni në dyqanet Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *