Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Makarorat bishtajore ose proteinike, për intolerantët ndaj glutenit, diabetikët dhe për të humbur peshë

Makaronat janë një ushqim i pëlqyer për të gjithë, të mëdhenj e të vegjël, por problem është se shpesh kënaqësia e shijes së mirë e ka një çmim. Cili është ky çmim? Në rastin e intolerantëve ndaj glutenit, konsumimi i tyre nuk është i lejuar, sepse rrezikon shëndetin. Gjithashtu në rastin e diabetikëve, makaronat çojnë sasi të larta të sheqerit në gjak prandaj ata pothuajse janë të privuar nga ky ushqim kaq i shijshëm. Ata individë që duan të humbin peshë apo të ruajnë linjat, gjithashtu e kanë pothuajse të përjashtuar nga regjimi i tyre ushqimor këtë ushqim. Për këtë arsye është gjetur një zgjidhje pa hequr dorë nga e njëjta shije. Kompani të mëdha ndërkombëtare, kanë prodhuar makaronat me përbërje 100% leguminoze. Një gamë e tillë, gjendet sot tek Kompania Neranxi dhe tek të gjitha dyqanet Neranxi e brandir te njohur italian Felicia. Në këtë mënyrë, asnjë kategori nuk përjashtohet nga kënaqësia e shijimit të një pjate paste, duke mos hequr dorë as nga shija.

 

Me pastat proteinike konsumon më pak kalori

Me 100 g pasta bishatajore, konsumohen 48 g karbohidrate në krahasim me 65 të së njëjtit porcion të pastës normale. Por ajo që e bën të veçantë këtë pastë, është prezenca e një sasie të madhe proteinash, dyfishin e asaj që ndodhet në pastën tradicionale: 22 në krahasim me 13 për 100 gr.  Pasta proteinike ka më shumë përbërje të fibrave dhe vitaminave si B1 dhe B3, që të dyja përmirësojnë humorin dhe reduktojnë urinë nervoze. Gjithashtu kanë minerale, mikronutrientë dhe antioksidantë.

Tre avantazhet e pastës proteinike

Më pak yndyrë: Pasta proteinike shëndosh më pak, sepse ka tregues glicemik të ultët, e ngre më pak gliceminë dhe insulinën dhe për këtë arsye sasia e tepërt e glukozës në gjak nuk transformohet në yndyrë.

– Lamtumirë fryrjeve: Pastat proteinike nuk kanë gluten e cila në shumë raste është shkaktarja që në ndjehemi si të fryrë kur konsumojmë makarona.

– Ndjehesh i ngopur: pasta proteinike është 100% me përbërje bishtajore dhe ka aftësi të lartë ngopëse në krahasim me pastat tradicionale.

Vlerat ushqyese

–     Të pasura me proteina

–     Të lehta për tu tretur

–     Natyrisht pa glutinë

–     Shije e këndshme dhe e pëlqyeshme

–     E thjeshtë për tu gatuar dhe lehtësisht e kombinueshme me përbërës të tjerë, njësoj si në pasat me tradicionale.

–     E pasur në fibra

–     Tregues glicemik te ulët

–     Ndjenja e ngopjes zgjat më gjatë në krahasim me makaronat me grurë.

Gama e pastave bishtajore që gjenden tek Neranxi. Jane te markes felicia me bishtajore 100% bio dhe te pa modifikuara.

 

Makarona me thjerrëza të kuqe dhe të verdha

Një ushqim mjaft i shëndetshëm që këshillohet të konsumohet nga të gjithë. Thjerrëzat krahas karakteristikave të përgjithshme që kanë, ashtu si të gjitha bishtajoret e tjera, këshillohet që të konsumohen edhe nga ata që vuajnë nga anemia, falë përmbajtjes së lartë të hekurit. Gjithashtu ky ushqim favorizon uljen e glicemisë në gjak dhe këshillohet të konsumohet edhe nga ata individë që kanë tension të lartë të gjakut. Gjëja e bukur është se kemi të bëjmë me makarona të cilat nxisin rënien në peshë. Duket si fjali absurde, por është e vërtetë pasi konsumojmë proteina, jo karbohidrate. Është e pasur me vitaminë C, potas, magnez dhe një sasi diskrete antioksidantësh.

Makarona me bizele

Ndihmojnë që të mbajnë të stabilizuar nivelin e glicemisë në gjak, janë të pasura me fosfor, përmbajnë gjithashtu shumë vitamina të grupit B dhe PP. Janë të pasura me fitoestrogene natyrale dhe rekomandohen të konsumohen nga gratë në menopauzë.

Makarona me qiqra

Janë shumë të shijshme, me përbërje 100% me miell qiqrash, me përbërje diskrete yndyrnash siç janë acidet polinsaturi, proteina vegjetale, fibra, vitamina të grupit B, B1, B2, B3, B5, B6 dhe të grupit C dhe E. Kanë gjithashtu përbërje saponine e cila ul nivelin e kolesterolit dhe trigliceridesh, minerale si hekuri, kalciumi dhe forfori.

Makarona me fasule jeshile

Si të gjitha pastat proteinike, janë të pasura me calcium. Është një ushqim antioksidues i aftë për të eleminuar radikalet e lira. Pasta me fasule ndihmon në reduktimin e nivelit të kolesterolit dhe triglicerineve dhe pengojnë rritjen e qelizave tumorale në trup. Kanë në përbëje sasi të larta makrolementësh si fosfori, hekuri dhe potasi dhe vitamina si A, B dhe C.

 

Tek Neranxi ka edhe lloje te tjera makaronash si: me oriz, miser, quinoa, cereali, cereali etj, te gjitha pa gluten, por per keto do flasim nje here tjeter.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *