Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Obeziteti, të gjitha rreziqet që vijnë prej tij

Ka shumë sëmundje që shkaktohen nga mbipesha. Lajmi i mirë është se duke humbur peshë, rreziqet reduktohen shumë.

Obeziteti është një sëmundje e karakterizuar nga një rritje e konsiderueshme e masës dhjamore. Shfaqet organikisht me pasoja të rëndësishme në çdo organ dhe sistem. Çdo vit janë me miliona njerëz që vdesin nga dëmet e shkaktuara nga kjo patologji.
Mos i nënvlerësoni aspektet psikologjike të obezitetit: nga 20 deri në 40 për qind e njerëzve me obezitet, vuajnë nga një çrregullim i vërtetë i të ngrënit. Më shpesh ato kanë të bëjnë me më të rinjtë. Njerëzit obezë kanë gjithashtu nivele të larta ankthi dhe depresioni.
Përsa i përket aspekteve funksionale, ata shpesh kanë vështirësi në kryerjen e aktiviteteve bazë të jetës së përditshme. Të gjitha rreziqet e obezitetit përkeqësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës. Kur prek fëmijët dhe adoleshentët, përveç vështirësive në zhvillimin e skeletit, ka edhe episode të bullizmit dhe bullizmit kibernetik që mund të çojnë në pasoja veçanërisht të rënda. Parandalimi i obezitetit është një hap vendimtar për cilësinë e jetës. Gjetja e ekuilibrit të duhur është po aq e rëndësishme. Kjo për shkak se obeziteti është një sëmundje kronike.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: rrit rrezikun e tumoreve

Nga të gjithë faktorët e rrezikut, kilogramët e tepërt bëjnë që numri i diagnozave të reja të kancerit të rritet. Mbipesha dhe obeziteti do të implikohen në zhvillimin e tumorit:

– në ezofag
– kolorektal
– veshka
– pankreasit
– fshikëza e tëmthit
– gjoksi
– endometrium
– vezoret

Të gjitha rreziqet e obezitetit: rrit rrezikun e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru

Njerëzit mbipeshë janë në rrezik të shtuar të presionit të lartë të gjakut, triglicerideve të larta, kolesterolit të lartë LDL (kolesteroli i keq) dhe kolesterolit të ulët HDL (kolesteroli i mirë). Të gjithë faktorët e rrezikut për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru. Yndyra e tepërt, veçanërisht dhjami i barkut, prodhon substanca që shkaktojnë inflamacion. Inflamacioni i enëve të gjakut dhe zonave të tjera të trupit mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Humbja e 5 deri në 10 për qind të peshës tuaj mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës ose goditjes në tru (iktus).

Rrit shanset për të patur astmë

Një nga faktorët e rrezikut për astmën alergjike është obeziteti. Ka rreth 50% më shumë gjasa për të zhvilluar astmë kur jeni obez dhe disa nga ndikimet gjenetike që janë të rëndësishme për astmën, luajnë një rol edhe më të madh në obezitet. Problemi kryesor është se indet dhjamore prodhojnë shumë ndërmjetës që ndikojnë edhe në llojin e inflamacionit që shfaqet në rrugët e frymëmarrjes për shkak të astmës. Këta ndërmjetësues, pra, kanë një efekt të drejtpërdrejtë në inflamacionin e rrugëve të frymëmarrjes dhe kjo rezulton në më shumë pengesa në astmë dhe një lloj astme që është më e vështirë për t’u kontrolluar.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: zhvillimi i diabetit të tipit 2

Gati 90% e atyre me diabet të tipit 2 janë mbipeshë. Nëse pacienti është rezistent ndaj insulinës, sheqeri nuk mund të arrijë në qeliza dhe për këtë arsye mbetet i tepërt në gjak, për më tepër qelizat që prodhojnë insulinë duhet të punojnë shumë më tepër se normalja për të ruajtur nivelin e glukozës në gjak dhe për këtë arsye gradualisht të përkeqësohen. Ju mund të ulni rrezikun e diabetit të tipit 2 duke humbur peshë dhe duke rritur aktivitetin tuaj fizik.

Truri juaj plaket

Truri i një burri ose gruaje të moshës së mesme, obez, ka të njëjtat karakteristika si ai i një personi dhjetë vjet më të madh, i cili nuk është mbipeshë. Zbulimi vjen nga një hulumtim i Universitetit të Kembrixhit, i publikuar në revistën shkencore revista Neurobiology of Aging. Në veçanti mund të përshpejtojë reduktimin e vëllimit të trurit tonë, që është një efekt tipik i plakjes.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: predispozon për Alzheimer

Një studim i kryer në Spitalin Pediatrik Bambino Gesù në Romë zbulon lidhjen e ngushtë midis obezitetit në fëmijëri dhe fillimit të hershëm të Alzheimerit, me shenjat e para të dukshme që në adoleshencë. Studimi, i cili përfshiu 440 të rinj dhe fëmijë nga mosha 2 vjeç, tregon se koha është faktori përcaktues në rritjen e rrezikut të Alzheimerit: akumulimi i sasive të konsiderueshme të proteinës beta amiloid, do të arrihet nëse adoleshenti ka qenë me përmasa ekstra të mëdha prej vitesh.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: më shumë dhimbje osteoartikulare

Nëse jeni mbipeshë, ka presion më të madh në nyje dhe kërc, të cilat konsumohen më lehtë, si dhe kanë një sasi më të madhe substancash në qarkullim që shkaktojnë inflamacion. Inflamacioni i kyçeve mund të rrisë rrezikun e vuajtjes nga osteoartriti. Humbja e të paktën 5 për qind të peshës suaj mund të zvogëlojë ngarkesën e punës në gjunjë, kërthizë dhe në pjesën e poshtme të shpinës dhe të zvogëlojë inflamacionin.

Më shumë rrezik për depresion

Për ata që janë obezë, probabiliteti i shfaqjes së depresionit rritet me 25 për qind sipas një studimi në një kampion të madh vullnetarësh të kryer në Kubë. Hulumtime të tjera shkencore kishin lidhur tashmë depresionin dhe akumulimin e yndyrës së brendshme, veçanërisht një studim nga Universiteti Rush Qendra Mjekësore e Çikagos. Gratë me depresion më të rëndë kishin 24.5% më shumë yndyrë viscerale sesa ato me më pak depresion.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: rrit rrezikun e shtatzënive me probleme

Gratë shtatzëna mbipeshë kanë një rrezik më të lartë për të vuajtur nga rezistenca ndaj insulinës, sheqeri i lartë në gjak dhe hipertensioni. Të qenit mbipeshë rrit gjithashtu rreziqet që lidhen me operacionin dhe anestezinë, ndërsa obeziteti i rëndë rrit kohën e procedurave operative dhe gjakderdhjes. Gratë mbipeshë ose obeze që duan të kenë një fëmijë duhet të pyesin mjekun e tyre se si të humbasin peshë para shtatzënisë. Nëse humbni peshë para shtatzënisë, zakonisht mund të reduktoni ndjeshëm mundësinë e zhvillimit të komplikimeve.

Më shumë rrezik për sëmundje të veshkave

Kushdo me një indeks të masës trupore mbi 30 përkufizohet si obez. Sipas studimeve të fundit, çdo pikë më shumë rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të veshkave me 10%.

Të gjitha rreziqet e obezitetit: më shumë rrezik i sëmundjes së mëlçisë së dhjamosur

Sëmundja e mëlçisë dhjamore është një sëmundje e shkaktuar nga akumulimi i tepërt i yndyrës në mëlçi. Flitet për sëmundje të mëlçisë yndyrore kur përmbajtja e lipideve të mëlçisë tejkalon 5% të peshës së organit. Mëlçia e yndyrshme është veçanërisht e zakonshme tek ata që janë mbipeshë ose obezë. Sëmundja e mëlçisë dhjamore ka një ecuri beninje, por mund të komplikohet në afat të gjatë. Në mungesë të trajtimit të duhur, akumulimi i yndyrës mund të shkaktojë inflamacion kronik të mëlçisë, të quajtur steatohepatit. Kjo, nga ana tjetër, me kalimin e viteve, mund të degjenerojë në cirrozë, duke dëmtuar rëndë mëlçinë.

Më shumë rrezik për apnea të gjumit

Ata që janë mbipeshë janë më të rrezikuar nga apnea e gjumit, sepse dhjami i tepërt rreth qafës e bën të vështirë frymëmarrjen. Nëse rrugët e frymëmarrjes janë të bllokuara, mund të jetë e vështirë të marrësh frymë, mund të ndodhë gërhitje ose apnea; për më tepër, yndyra e pranishme në qafë dhe në pjesën tjetër të trupit mund të prodhojë substanca që shkaktojnë inflamacion dhe inflamacioni i qafës është një faktor rreziku për apnea e gjumit. Nëse humbni peshë, apnea e gjumit zakonisht zhduket ose qetësohet.

Terapitë për obezitetin

Natyrisht, qasja e parë ka të bëjë me stilin e jetesës. Personi shumë mbipeshë apo obez duhet të ndiqet absolutisht nga një grup mjekësh, duke filluar nga dietologu, kardiologu dhe psikologu. Ndjekja e një diete të shëndetshme dhe të larmishme është e një rëndësie të madhe, siç është angazhimi në aktivitet fizik të rregullt dhe të moderuar. Ndonjëherë nevojiten mjekime dhe kirurgji specifike.
Ne ju sugjerojmë shumë produkte në dyqanet “Neranxi” të cilat bëhen aleatët tuaj në betejën për rënien në peshë pa cënuar shëndetin.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *