Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Përfitimet e çajit: 10 këshilla për të marrë maksimumin e benefiteve të tij

 

Më mirë pa qese në versionin bio. Mos i lini gjethet në ujë për më shumë se 3 minuta.
Dhe përsëri: ëmbëlsojeni me mjaltë dhe jo me sheqer.

Njëqind gram çaj jeshil përmbajnë vetëm një kalori, por nga ana tjetër ato ofrojnë proteina, hekur, magnez, kalium, natrium: vitamina B1, B2, B3 dhe C. Këto të dhëna do të mjaftonin për të dhënë një ide të përfitimeve përmes një infuzioni të thjeshtë të gjetheve të bimës Camellia sinensis (ose Camella Theifera).

 

EFEKTET DOBISHME TË ÇAJIT
I pasur me antioksidantë të aftë për të luftuar radikalet e lira, përgjegjëse për plakjen dhe aleatë të shkëlqyer në parandalimin e disa sëmundjeve kardiovaskulare, çaji është një pije vërtet e çmuar për shëndetin tonë. Studimet e përditësuara gjithnjë e më shumë tregojnë, tani pa mëdyshje, se çaji, veçanërisht çaji jeshil, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin, zvogëlon rrezikun e goditjes në tru dhe parandalon disa tumore (për shembull zorrës së trashë). Gjithashtu ndihmon tretjen dhe forcon dhëmbët. Me një fjalë, siç thonë kinezët: çaji zgjat jetën.

SI TË MERRNI PËRFITIMET E ÇAJIT
Por si i merrni më së miri përfitimet e tij? Cilat janë rregullat thelbësore që duhen ndjekur? Këtu janë dhjetë:

Midis qeseve të çajit dhe çajit të lirshëm, preferoni gjithmonë këtë të fundit. Arsyeja është e thjeshtë: gjethet janë përpunuar më pak dhe për këtë arsye kanë një sasi më të madhe të përbërësve të çmuar.
Sa i përket llojit të çajit, më i miri, për sa i përket efekteve shëndetësore, është jeshil. Varietetet e tjera janë e zeza, e kuqja, e verdha dhe e bardha.
Doza e rekomanduar për përfitime maksimale është tre filxhanë në ditë. Filloni në mëngjes, ndoshta me stomak bosh: efektiviteti është më i madh.
Uji në të cilin shtoni çajin nuk duhet të ziejë plotësisht, por të jetë shumë i nxehtë. Në temperatura të tepërta, çaji bëhet më i hidhur dhe disa antioksidantë degradohen.
Çaji duhet të zihet për 2 minuta e gjysmë e 3 minuta. Përtej kësaj është e padobishme dhe rrezikoni të ndryshoni shijen e saj.
Mos përdorni sheqer për të ëmbëlsuar filxhanin tuaj. Mjalti është më i mirë: është më natyral dhe pa kundërindikacione.
Kujdes nga pirja e duhanit pas një filxhani çaji. Digjni të gjitha përfitimet e pirjes.
Mësojini fëmijët të pijnë çaj që në moshë të re. Atëherë ata do të mësohen me të.
Çaji është gjithashtu një pije e shkëlqyer pas darkës.

 

VARIETETET E CAJIT
Llojet më të rëndësishme të çajit, edhe në lidhje me përfitimet që prodhojnë, janë katër.

Çaji jeshil. Është shumë i pasur me polifenole, dhe zhvillon një veprim të rëndësishëm mbrojtës në sistemin gastrointestinal dhe veprim parandalues ndaj rreziqeve të sëmundjeve kardiovaskulare. Çaji jeshil konsiderohet gjithashtu një antikancerogjen natyral, edhe nëse nuk ka prova shkencore mbi këtë bazë. Mund të pihet në çdo kohë të ditës.
Çaji i zi. Cilësia e saj kryesore është ajo antioksiduese, falë teaflavinave që i ka me bollëk. Ajo gjithashtu ka cilësi astringente. Duke qenë se është një nga çajrat me më shumë kafeinë, preferohet ta konsumojmë në mëngjes dhe jo në mbrëmje apo pasdite vonë kur mund të përkeqësojë cilësinë e gjumit tonë.
Çaj i bardhë. Jo shumë i përpunuar, aromatik dhe delikat, pa asnjë kundërindikacion. Ndryshe nga çaji i zi, ai mund të konsumohet në çdo kohë të ditës. Shumë për përfitimet që prodhon për lëkurën, çaji më i mirë i bardhë rritet në Kinë, në rajonin Fujian dhe gjithashtu në Tajvan dhe Nepal.
Çaj oolong. Është një çaj pjesërisht i tharë, një kryqëzim midis çajit jeshil dhe atij të zi.
Çaj i verdhë. Ka karakteristika shumë të ngjashme me çajin jeshil.
Çaj i errët. Ky është gjithashtu një çaj pak i njohur në Europë, ndërsa në Kinë zakonisht përdoret si një tretës efektiv.

 

SI PËRGATITET ÇAJI
Nuk duhet të jesh maniak, por çaji duhet pirë me një metodë të caktuar. Pa sheqer, siç thamë; pas një infuzioni prej rreth gjashtë minutash; gjithmonë duke e derdhur fillimisht në çajnik dhe më pas në filxhan.
Ju kujtojmë se tek dyqanet Neranxi do të gjeni të gjitha varietetet e çajit, por dhe mike shumë të shijshme.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *