Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Psyllium në kuzhinë: bukë, focaccia dhe receta të tjera pa nevojën e majasë

Dëshironi të provoni dorën tuaj në përgatitjen e produkteve me maja pa gluten, por keni frikë se brumi do të jetë i rëndë apo nuk do të vijë siç duhet? Përdorimi i lëvoreve të psiliumit në kuzhinë për të përgatitur bukë, pica dhe brumë fokaçie është zgjidhja për ju!
Ne e dimë se miellrat pa gluten konsiderohen si “miellra të dobët”, pasi gluteni ndihmon për të gatuar, falë formimit të një rrjete gluteni për të mbajtur dioksidin e karbonit në brumë. Kjo i jep brumit homogjenitet dhe e bën atë të butë dhe elastik.
Megjithatë, kur përdoren miellrat më të zakonshëm pa gluten, brumi në përgjithësi nuk ngrihet mirë dhe është i rëndë. Lëvoret e psiliumit janë përbërësi sekret i aftë për të “zëvendësuar” glutenin, duke nxitur kështu ardhjen e mirë.

Çfarë është Psyllium?
Termi “psyllium” përdoret për të treguar bimën që i përket familjes Plantaginaceae dhe vjen kryesisht nga India, emri i saj shkencor është Plantago ovata.
Është bimë barishtore me madhësi mesatare, arrin lartësinë 50 cm dhe ka lule të vogla dhe karakteristike të verdha. Pjesa më e përdorur e bimës përfaqësohet nga farat e saj, nga të cilat izolohet mbulesa e jashtme, e quajtur kutikula ose lëvozhga.
Psyllium njihet dhe tregohet veçanërisht si një ilaç natyral për të rregulluar tretjen, tranzitin e zorrëve dhe shumë më tepër…

Pse të përdorni lëvozhgë psyllium në gatim?
Ka shumë arsye pse duhet të filloni të përdorni psyllium në kuzhinë, si dhe mënyra për ta marrë atë. Por le të shohim me detaje karakteristikat që e bëjnë të veçantë këtë ushqim, sidomos në përgatitjen e brumit për bukë, pica dhe fokaçe.

1. Ruan tharmin
Karakteristika kryesore e farave të psiliumit lidhet pikërisht me kutikulën e tyre ose shtresën mucilaginoze që i mbulon, e cila zgjerohet në kontakt me ujin, duke rritur peshën e saj dhe duke marrë një konsistencë xhelatinoze.
Pikërisht kjo karakteristikë e bën atë të përsosur për t’i dhënë strukturë brumit të produkteve të pjekura pa gluten, duke “simuluar” punën e bërë përgjithësisht nga gluteni.
Pra, shtimi i psiliumit do të lejojë brumin tuaj të bazuar në miell orizi, misër, bishtajore etj. të jenë pothuajse plotësisht të ngjashme me ato të bëra me miell gruri.
Për të shmangur efektin “gomë”, doza e duhur e lëvozhgave të psiliumit varion nga 1.5% deri në 3% të peshës totale të miellit.

2. E bën brumin më elastik
Siç thamë më parë, në sajë të veprimit të mucilazhit, lëvozhgat e psiliumit rritin volumin e tyre dhe shndërrohen në një substancë xhelatinoze e cila i jep strukturë brumit, duke imituar veprimin që kryen rrjeta e glutenit në mbajtjen e dioksidit të karbonit.
Kjo karakteristikë i jep brumit homogjenitet dhe visko-elasticitet dhe mundëson një produkt të butë dhe elastik, të këndshëm për qiellzën. Për këtë arsye, shtimi i lëvozhgave të psiliumit e bën brumin më të lehtë për t’u punuar.

3. Zëvendëson vezën
Lëvoret e psiliumit nuk janë vetëm përbërësi sekret për të zëvendësuar glutenin për ata që vuajnë nga sëmundja celiac, por është gjithashtu i jashtëzakonshëm për ata që ndjekin një dietë vegane, sepse është me të vërtetë efektive si lidhës dhe për këtë arsye mund të zëvendësojë vezën.
Konsistenca xhelatinoze që merr mucilaga në kontakt me ujin të kujton shumë atë të vezës së papërpunuar.

Për të arritur konsistencën e duhur, thjesht përzieni 1 lugë gjelle lëvozhgë psyllium me 2-3 lugë gjelle ujë dhe lëreni të pushojë për të paktën 5/10 minuta, ky proporcion është më i barabartë me një vezë.
Ky përbërës mund të përdoret edhe si lidhës për brumërat e produkteve të pjekura si ëmbëlsira, ëmbëlsira, biskota, por edhe për përgatitjen e makaronave të freskëta të shkëlqyera pa gluten ose për të lidhur qofte, bukë mishi, mbushje për byrekë të shijshëm etj.
Përdorimi i lëvozhgave të psiliumit në kuzhinë për të bërë bukë, fokaçe dhe receta të tjera është vërtet e lehtë, rezultati do t’ju befasojë dhe do të përfitojë edhe tretja juaj!

Crackers me Psyllium
Koha e përgatitjes: ~60 min

Përbërësit
¼ filxhan çdo fara luledielli dhe kungulli dhe 1 filxhan fara liri të bluara
¼ filxhan fara susami
2 lugë gjelle lëvozhgë psyllium
½ lugë çaji kripë
1 lugë mustardë integrale
¼ filxhan parmixhan i grirë
250 ml ujë (mjaftueshëm për ta bërë përzierjen të fortë, por të butë)

Përgatitja
Përziejini të gjithë përbërësit së bashku dhe lërini të pushojnë për të paktën 15 minuta. Masën e derdhim në mënyrë të barabartë në një tepsi të veshur me letër furre dhe e mbulojmë me një fletë tjetër letre pjekjeje, duke e shpërndarë masën dhe duke e niveluar në lartësinë 2-3 mm. Hiqni fletën e letrës së pjekjes nga sipër dhe priteni në drejtkëndësha të vegjël me thikë (kjo do ta bëjë më të lehtë thyerjen e tyre pasi të jenë gatuar). E vendosim në furrë në temperaturën 175° për rreth 30-40 minuta derisa të gatuhet në mënyrë të barabartë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet përpara se të mbushni krisurat tuaja!

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *