Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Quinoa, për çfarë bën mirë dhe si ta përdorim

 

E ushqyeshme dhe e pasur me fibra dhe proteina, quinoa është perfekte si për vegjetarianët dhe veganët, ashtu edhe për ata që ndjekin një dietë pa gluten.

Një super ushqim i vërtetë. I fuqishëm për të gjithë trupin: një ilaç natyral që ka veti antioksiduese dhe falë sasisë së lartë të fibrave ndihmon në rregullimin e funksionimit të zorrëve. Me një indeks të ulët glicemik që e bën atë veçanërisht të përshtatshëm për dietat diabetike. Quinoa, shumë ngopëse dhe si e tillë një mbështetje për dietat për humbje peshe, mund të përdoret shumë lehtë, veçanërisht në gatim: sallata, burger, supa. Edhe më shumë.

ÇFARË ËSHTË QUINOA
I përket familjes Chenopidaceae, quinoa, megjithëse duket si drithëra, në realitet nuk është: megjithatë, është një ushqim i pasur me veti të dobishme për shëndetin. Ushqyese, antioksidante, e pasur me fibra, minerale, proteina dhe aminoacide, quinoa nxit metabolizmin, indikohet gjatë dietave dobësuese dhe është perfekte për ata që duhet të ndjekin një dietë pa gluten.

VETITË E QINOA-s
E njohur që nga kohërat e lashta kur kultivohej në Ande nga inkasit të cilët e përkufizuan si “nëna e të gjitha farave”, quinoa vjen në fara të kuqe, të verdha dhe të zeza dhe kultivohet kryesisht në Bolivi, Peru, Kili dhe Ekuador.

Por cilat janë cilësitë më të rëndësishme që e bëjnë quinoan një super ushqim të vërtetë?

Është shumë i pasur me hekur, që përmban më shumë se spinaqi, një karakteristikë që e bën atë një ushqim perfekt për ata që ndjekin një dietë vegjetariane ose vegane.
Ai përmban një sasi të konsiderueshme proteinash të barabartë me 14 g për 100 g produkt.
Përmban 10 aminoacide esenciale.
Është i pasur me kripëra minerale, fibra, acide yndyrore Omega 3 dhe 6.

PËRFITIMET E QUINOA-s
Dhe kjo nuk është e gjitha: quinoa është një aleat i vërtetë i sistemit tonë të qarkullimit të gjakut dhe është një ushqim energjik, prandaj është i shkëlqyer për ata që ushtrojnë sport. Redukton aciditetin e stomakut dhe për këtë arsye është një ilaç natyral i shkëlqyer për ata që vuajnë nga gastriti. Sasia e lartë e fibrave e bën atë të përsosur për diabetikët pasi nuk shkakton pikun e sheqerit në gjak.

Shumë i gjithanshëm në kuzhinë dhe perfekt për përgatitjen e pjatave të shijshme, megjithatë është e rëndësishme të lani mirë quinoa-n dhe ta mbani të njomur në mënyrë që të eliminoni saponinën, një substancë me shije të hidhur, toksike për trupin tonë.

Përfitime të tjera të quinoas për trupin tonë janë:
– Fibrat në quinoa kufizojnë përthithjen e kolesterolit dhe për këtë arsye ky ushqim është i dobishëm për uljen e tij.
– Karbohidratet komplekse në quinoa çlirohen ngadalë, kërkojnë më shumë kohë për t’u përthithur nga trupi dhe kështu nuk krijojnë rritje të sheqerit në gjak.
– Quinoa rrit ndjenjën e ngopjes, dhe në këtë mënyrë kundërvepron me urinë nervore dhe ndihmon në humbjen e peshës.
– Ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit.
– Antioksidantët në quinoa ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira me një veprim pasues kundër plakjes.

VLERAT USHQIMORE
Për çdo 100 gram quinoa ka 376 kalori dhe gjithashtu:
56.5 gram karbohidrate
13.4 gram proteina
11.2 gram fibra
10.8 gram ujë
8.1 gram lipide
655 miligramë kalium
438 miligramë fosfor
189 miligramë magnez
46 miligramë kalcium

SA QUINOA MUND TË HANI?
Pa gluten dhe histamine, quinoa i përshtatet mirë dietave të atyre që kanë nevojë të humbin peshë. Prandaj mund ta përdorni lehtësisht në të dy vaktet me një porcion për drekë dhe darkë. Në disa raste ia vlen ta zëvendësoni me oriz kaf. Masa ideale e quinoas është 70-80 gram.

SI TË PASTRONI FARAT E KINOAS
Farat e quinoas duhet të shpëlahen në një sitë në ujë të rrjedhshëm. Më pas gatuhet në një tigan, me dy pjesë ujë për secilën pjesë të quinoas, duke pasur parasysh që vëllimi i këtij ushqimi dyfishohet.

Ne cilesine maksimale e gjeni tek dyqanet Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *