Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Si të kuptoni nëse keni mangësi ushqyese? Këtu janë të gjitha shenjat e trupit!

 

Vitaminat dhe kripërat minerale gjithashtu mund të ndikojnë seriozisht në shëndetin tonë. Këto janë të gjitha simptomat me të cilat mund të jetojmë!

Pothuajse të gjithë ne vuajmë nga të paktën një mangësi ushqyese për shkak të stilit të jetesës. E vetmja gjë pozitive është se trupi ynë na tregon me simptoma specifike se cilat janë këto mangësi. Është e vërtetë që këto janë manifestime të zakonshme për shumë situata të tjera. Le të marrim lodhjen për shembull. Shumë prej nesh jetojnë jetë stresuese dhe mund të mendojnë se jemi pak të lodhur. Megjithatë, në shumë raste bëhet fjalë për mungesë hekuri.

Lodhja

Siç thamë, ndjenja e lodhjes është një simptomë jashtëzakonisht e zakonshme. Nëse lodhja vazhdon me kalimin e kohës, është e dobishme të bëjmë një analizë gjaku për të kontrolluar nivelet tona të hekurit. Në raste të rënda, mungesa e hekurit mund të çojë në një diagnozë të anemisë, në të cilën indeve të trupit i mungon oksigjeni për shkak të mungesës së qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme. Mishi përmban shumë hekur, por edhe disa perime. Sidoqoftë, duhet të kujtojmë se minerali që përmbahet në perime është më i vështirë për t’u asimiluar.

 

Zbokth dhe mangësi ushqyese

Zbokthi është një gjendje në të cilën lëkura e kokës bëhet e thatë dhe e krisur. Shkaqet mund të jenë të ndryshme. Për shembull, një mungesë e niacinës dhe piridoksinës, të cilat të dyja i përkasin vitaminave B. Zinku mund t’i mbajë të shëndetshme qelizat e lëkurës në kokë. Piridoksina gjendet tek peshku, shpendët dhe qiqrat. Zinku është i zakonshëm në mish, ushqim deti, arra, fara dhe shumë perime.

Rënia e flokëve

Flokët e thatë shpesh mund të çojnë në humbje të përkohshme të flokëve. Vitamina B3, e njohur si niacin, lehtëson qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, gjë që i mban flokët të fortë dhe të shëndetshëm. Vitamina B7, e quajtur biotin, gjithashtu ka qenë e lidhur me shëndetin e flokëve, pasi mbështet prodhimin e keratinës në trup.

Në këto raste duhet të hani arra, fara dhe peshk, burime të shkëlqyera të niacinës dhe biotinës.

Mungesa ushqyese që shkakton rrahje të parregullta të zemrës

Një sërë problemesh në sistemin e qarkullimit të gjakut mund të shkaktojnë një rrahje të parregullt të zemrës. Por shkaqet dietike shpesh neglizhohen. Kalciumi është thelbësor për qarkullimin e gjakut në trup dhe ndihmon në rregullimin e sinjaleve që bëjnë zemrën të rrahë.
Mungesa e kalciumit mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të pompuar gjakun, duke çuar në një rrahje të parregullt të zemrës. Kalciumi gjendet në shumë ushqime, si produktet e qumështit dhe në disa ujëra. Edhe bota bimore mund të na ndihmojë të mbushemi me këtë mineral.

Kocka të dobëta

Përveç kalciumit, shkaktar mund të jetë edhe mungesa e vitaminës D, e cila përthithet përmes lëkurës nga dielli. Kjo vitaminë është thelbësore për procesin e absorbimit të kalciumit nga trupi, elementi ndërtues i skeletit të trupit. Nuk ka shumë ushqime që përmbajnë vitaminë D. Nëse nuk jemi në gjendje të ekspozohemi në diell, mund t’i drejtohemi përdorimit të suplementeve ose ushqimeve të fortifikuara, si qumështi dhe drithërat e pasuruar me këtë vitaminë.

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve dhe mungesa e ushqimit

Ndër shkaqet e këtij problemi nuk është vetëm higjiena e dobët e gojës apo tymi i cigares. Vitamina C është një pjesë integrale e procesit të shërimit të trupit dhe mbështet rritjen e enëve të gjakut, muskujve dhe indeve të tjera. Kur një personi i mungon vitamina C, trupi i tij e ka të vështirë të riparojë dëmet e shkaktuara nga toksinat e ajrit siç është tymi i cigares.

Duart dhe këmbët e ftohta

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të jetë përgjegjëse për një simptomë tjetër: duar dhe këmbë të ftohta. Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme që qarkullojnë në trup mund ta lërë atë të privuar nga ekstremitetet e trupit. Ndërsa veshja e dorezave dhe çorapeve mund të ndihmojë në mbajtjen e një personi të ngrohtë në kohën më të shkurtër, frutat dhe perimet më të larta në hekur mund ta zgjidhin problemin me kalimin e kohës.

Gjuha e fryrë

Një tjetër shenjë e mungesës së hekurit është “anemia e gjuhës”, kur gjuha e një personi fryhet dhe inflamohet. Ashtu si simptomat e tjera që lidhen me aneminë, gjuha e fryrë shkaktohet nga paaftësia e trupit për të qarkulluar mjaftueshëm oksigjen nëpër trup. Vitamina B12 është gjithashtu thelbësore për shëndetin oral, dhe mungesa e vitaminës B12 mund të jetë përgjegjëse për një gjuhë të fryrë.

Thonjtë e brishtë

Thonjtë e brishtë mund të jenë shenjë e kequshqyerjes. Një studim italian ka zbuluar se një në pesë persona vuan nga thonjtë e brishtë. Thonjtë e brishtë janë një shenjë e shëndetit të përgjithshëm të dobët, por shkencëtarët vërejnë se kjo është një shenjë se një personi i mungojnë dy lëndë ushqyese në veçanti: hekuri dhe biotina. Biotina rrit nivelet e aminoacideve që krijojnë keratinën në trup, e cila gjithashtu kontribuon në forcimin dhe rritjen e thonjve. Furnizimi me gjak i thonjve është gjithashtu vendimtar për shëndetin e tyre, duke e bërë të nevojshme edhe hekurin.

Këmbë që shpojnë

Sindroma e këmbëve të shqetësuara është një gjendje që shpesh nuk merret shumë seriozisht, por mund të jetë problem. Gjendja ndodh kur ndjesi shpimi gjilpërash dhe kruajtjeje të pakëndshme në këmbë i bëjnë ato të dridhen në mënyrë të pakontrolluar.
Shkencëtarët besojnë se kjo është për shkak se hekuri luan një rol në prodhimin e dopaminës, një hormon i lidhur me lumturinë, por ata nuk kanë përcaktuar saktësisht se si mungesa e hekurit shkakton sindromën e këmbëve që shpojnë.

Irritabilitet dhe mangësi ushqyese

Mosmarrja e mjaftueshme e vitaminave dhe mineraleve, mund të dëmtojë shëndetin tuaj mendor dhe t’ju vendosë në humor të keq. Vitamina B1, tiamina, B6 dhe vitamina D dihet se kanë efekte pozitive në shëndetin mendor të një personi dhe mungesa në dietën e një personi mund të shkaktojë probleme. Ndërsa shkencëtarët nuk e kanë përcaktuar përfundimisht pse, thithja e vitaminës D nga dielli ka qenë prej kohësh e lidhur me një shëndet më të mirë mendor. Studimet më të fundit kanë lidhur çiftin e vitaminave B me depresionin dhe madje kanë zbuluar se ato funksionojnë së bashku me ilaçet kundër depresionit për të ndihmuar shëndetin mendor.

Kontraksionet e muskujve

Hipokalemia është një gjendje që shfaqet kur trupi nuk ka mjaftueshëm kalium, një elektrolit që ndihmon funksionin e nervave dhe muskujve të një personi. Kur një person nuk merr mjaftueshëm kalium, sinjalet elektrike që i mbajnë muskujt në punë ndërpriten. Si rezultat, muskujt mund të fillojnë të tkurren në mënyrë të pakontrolluar. Bananet janë zgjidhja më e famshme për mungesën e kaliumit, por ushqime të tjera si fasulet, patatet dhe perimet jeshile janë gjithashtu burime të shkëlqyera.

Të vjella

Përjetimi i rregullt i të vjellave në mëngjes mund të jetë një shenjë se keni nevojë për më shumë zarzavate në dietën tuaj. Magnezi është një mineral dhe elektrolit thelbësor që lidhet me nivelet e energjisë së trupit dhe funksionin e muskujve dhe nervave. Këto mangësi afatgjata mund të shkaktojnë probleme me sistemin tretës të një personi, duke shkaktuar simptoma të tilla si të vjella dhe humbje të oreksit. Ngrënia e spinaqit, brokolit dhe fasuleve në dietën tuaj mund të jetë një mënyrë e thjeshtë për të zgjidhur këtë problem.

Plagët me shërim të ngadalshëm

Ashtu si me mishrat e gjakosur, mungesa e vitaminës C në dietë dëmton aftësinë e trupit për të zëvendësuar dhe riparuar indet e dëmtuara. Kjo do të thotë se kur pësojnë një prerje të vogël, njerëzve me mungesë të lëndëve ushqyese mund të duhet më shumë kohë për t’u shëruar.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *