Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Spirulina, nga efekti detoks tek rënia në peshë dhe shëndeti i flokëve

 

Një superushqim i vërtetë që ka një veprim parandalues ndaj sëmundjeve kardiovaskulare. Dhe rrit mbrojtjen tonë imune

Lufton radikalet e lira dhe nxit kujtesën. Përmirëson nivelet e kolesterolit në gjak dhe ka një veprim parandalues kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Një superushqim i vërtetë. Le të zbulojmë se çfarë është, vetitë e saj dhe si ta përdorim spirulinën.

SPIRULINA
Spirulina, emri shkencor i së cilës është Arthrospira platensis, është një algë blu me formë të ngushtë dhe të zgjatur që rritet në ujërat e liqeneve të kripura afrikane dhe meksikane si dhe në disa liqene të ujërave të ëmbla. Kjo algë është e njohur zakonisht për vetitë e saj ushqyese. Por për çfarë përdoret saktësisht spirulina? Çfarë përfitimesh ofron për organizmin e njeriut? Çfarë lloj kundërindikacionesh mund të ketë? Le t’i zbulojmë.

ÇFARË ËSHTË SPIRULINA
Alga Spirulina është një mikroalgë (Arthrospira) që jeton në ujërat e njelmëta të zonave tropikale dhe subtropikale. Ka shumë veti terapeutike dhe ushqyese: proteina, acide yndyrore esenciale, vitaminë A, karbohidrate dhe shumë kripëra minerale. Ka një ngjyrë jeshile/blu dhe një formë tipike spirale, prej nga vjen emri.
Ndonëse është pjesë e algave blu, spirulina karakterizohet nga një ngjyrë jeshile e errët, një nuancë që lidhet me praninë e klorofilit, e cila ndihmon në eliminimin e substancave toksike nga organizmi i njeriut dhe arrin të thithë shumë energji diellore. Kjo algë aktualisht gjendet në treg në formën e pluhurave, tabletave dhe i shtohet edhe ushqimeve të përpunuara.

PËRFITIMET
Përfitimet që i janë atribuar spirulinës janë të shumta. Deri në atë pikë sa kjo algë konsiderohet në rangun e të ashtuquajturave Superushqime, pra atë grup ushqimesh të cilat, për shkak të përmbajtjes së tyre ushqyese, konsiderohen si kura reale për shëndetin e organizmit.

Kësaj alge në fakt i është caktuar një rol:

-në luftën kundër alergjive, të tilla si ethet e barit
-në mbrojtjen e mëlçisë
-në përmirësimin e niveleve të kolesterolit në gjak
-në normalizimin e presionit të gjakut
-në parandalimin e kancerit.

Jo vetëm kaq, veçoritë e mëposhtme i atribuohen edhe algave spirulina:

-Ai lufton në mënyrë efektive aneminë mesdhetare pasi është i pasur me hekur.
-Ai stimulon sistemin imunitar pasi përmban një bollëk të pigmentit bimor fikocianinë, pigmentin blu (i cili i jep algës ngjyrën e saj jeshile/blu) i cili forcon membranën qelizore, duke parandaluar që viruset të sulmojnë qelizat. Falë këtij pigmenti, spirulina lehtëson edhe alergjitë sezonale.
-Falë pranisë së përmbajtjes së lartë të proteinave, alga deti rrit masën muskulore.
-Duke qenë se është i pasur me klorofil, i mban indet të oksigjenuara.
-Falë pranisë së beta-karotenit dhe acidit askorbik, spirulina ka një veprim të fuqishëm antioksidues, duke parandaluar dëmtimin e plakjes dhe kundër radikaleve të lira. Gjithashtu nxit kujtesën dhe përqendrimin.
-Mbron flokët dhe forcon thonjtë.
-Kundër ngërçeve të muskujve.
-Spirulina është në gjendje të detoksifikojë trupin nga prania e metaleve të rënda.
-Redukton ndjenjën e urisë, ashtu si alga deti Kombu
Spirulina gjithashtu kundërvepron me sëmundjen celiac dhe sëmundjen e Crohn.
-Disa studime shkencore sugjerojnë se spirulina do të jetë në gjendje të rrisë prodhimin e qelizave të sistemit imunitar të përfshira në luftimin e infeksioneve dhe se mund të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme kronike.

Kjo algë është gjithashtu e pasur me aminoacide dhe lipide esenciale. Yndyrnat e pranishme në spirulina i përkasin të gjitha familjes së yndyrave mono dhe poli të pangopura, me një prevalencë të qartë të omega-6 në krahasim me omega-3.
Spirulina gjithashtu përmban sasi të mira të kripërave minerale, duke përfshirë në dosje magnezin, hekurin, bakrin dhe manganin.

Alga po ashtu ka vitaminë E, vitamina B; B1, B2 dhe B7.

Falë substancave të ndryshme, spirulina kryen funksione të ndryshme. Proteinat dhe vitaminat qërmbahen në alga deti sigurojnë një veprim tonifikues dhe energjik.

Spirulina gjithashtu ushtron të tjera të tjera, duke përfshirë:

 

 

PËRDORIMI
Alga e detit në fjalë rregullon menstruacionet dhe pakëson dhimbjet, pasi vepron në funksionimin e duhur të vezoreve; redukton çrregullimet që lidhen me tretjen dhe lufton asteninë. Nga ajo përfiton edhe zemra, sepse spirulina parandalon formimin e kolesterolit dhe mpiksjen e gjakut. Algat e Spirulinës reduktojnë nevojën për insulinë, reduktojnë ndjenjën e urisë dhe shmangin ndryshimet në nivelet e sheqerit në gjak. Prandaj edhe diabetikët mund ta konsumojnë.

SI VEPRON
Në mënyrë që spirulina të ushtrojë efektin e saj të dobishëm, ajo duhet të merret e pastër dhe duhet të vijë nga kultivime të kontrolluara. Spirulina shitet e tharë dhe pluhur dhe mund të konsumohet si në formë pluhuri, për t’u holluar në ujë dhe në tableta. Doza duhet të luhatet nga 1 deri në 5 gram në ditë. Zakonisht fillojmë me marrjen e 2 gramëve në ditë dhe më pas rritemi gradualisht deri në 5. Në fakt, trupi duhet të mësohet me të gjithë përbërësit që përbëjnë këtë algë të fuqishme. Asnjëherë nuk duhet të tejkaloni dozat e rekomanduara ose të merrni më pak se një gram në ditë; nën këtë prag, në fakt, efektet e dobishme nuk perceptohen. Ata që vuajnë nga sëmundje të veçanta duhet të pyesin gjithmonë mjekun e tyre për këshilla përpara se të marrin çdo lloj ilaçi, qoftë edhe me origjinë natyrale. Gjëja kryesore është të lexoni etiketën që zakonisht paraqet dozat e sakta.

SPIRULINA, ALGA PER HUMBJE PESHE
Algat Spirulina aktivizojnë mekanizmat në organizmin tonë që çojnë në humbje peshe. Siç e dimë, alga e detit është e pasur me vitamina, aminoacide, kripëra minerale dhe mbi të gjitha proteina dhe nëse konsumohet para vakteve kryesore, me shumë ujë, jep një ndjenjë të dukshme ngopjeje. Në fakt, ai përmban shumë fibra të cilat, të përziera me ujë, përbëjnë një substancë xhelatinoze që mbush stomakun dhe ju bën të ndiheni të ngopur, duke ju bërë të zvogëloni porcionet e ushqimit. Spirulina nuk bën mrekulli, ndaj është mirë të bëni gjithmonë një jetë të shëndetshme, nga pikëpamja fizike dhe ushqimore, duke kombinuar lëvizjen me një dietë të ekuilibruar. Spirulina nuk kufizon përthithjen e yndyrave, por lehtëson tretjen dhe përmban agjentë antioksidues që ndihmojnë në humbjen e peshës. Gjithashtu redukton kapsllëkun dhe ënjtjen e barkut.

ALGA SPIRULINA PËR FLOKËT
Algat Spirulina janë gjithashtu të shkëlqyera për shëndetin e flokëve. Vitaminat, hekuri dhe të gjithë përbërësit që e karakterizojnë i bëjnë flokët të fortë dhe me shkëlqim. Për më tepër, kjo algë gjithashtu parandalon rënien e flokëve, sepse zinku, natriumi dhe vitamina B12 ushqejnë flokët në thellësi, duke forcuar rrënjën dhe duke kontribuar në rritje më të shpejtë. Spirulina gjithashtu parandalon fillimin e flokëve gri. Ajo që shkakton shfaqjen e flokëve gri është stresi oksidativ, për shkak të oksidimit të fibrave të flokëve, si për shkak të moshës, ashtu edhe për shkak se trupi ynë grumbullon toksina. Spirulina është në gjendje të luftojë radikalet e lira që sulmojnë flokët dhe eliminon toksinat që grumbullohen në trup. Kjo është arsyeja pse edhe problemi i flokëve gri largohet. Kjo algë gjithashtu sulmon zbokthin, i shkaktuar nga dermatiti seborrheik, një sëmundje inflamatore e kokës. Zbokthi formohet si për shkak të një kërpudhe, malasentia, e cila prek lëkurën e kokës, dhe për arsye të stresit të përditshëm dhe të ushqyerjes së dobët. Veprimi antioksidant i spirulinës lufton problemin e zbokthit. Për më tepër, vitamina A e pranishme në të rregullon sekretimin e sebumit nga gjëndrat dhjamore.

Si thekonet ashtu edhe spirulina pluhur mund të shtohen në salca, supa, rizoto, byrekë të shijshëm dhe pjata të tjera.

Gjatë blerjes është gjithmonë e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje cilësisë së produktit, duke preferuar markat me certifikata të njohura. Ne ju sugjerojmë dyqanet Neranxi.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *