Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Super ushqimet që rrisin imunitetin

Ju dhemb fyti dhe ndjeheni të lodhur? Doni të shmangni ftohjen? Sigurohuni që përdorini rregullisht superushqime në dietën tuaj – përveç ushqimeve të njohura shëndetësore që mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar, janë edhe super ushqimet të tjera të cilat japin ndihmën e tyre. Ndaloni viruset para se të fillojnë!

Goji Berry

Manat Goji përmbajnë vitaminë C, vitamin te grupit B, acide yndyrore thelbësore, aminoacide, plus minerale dhe gjurmë elementësh të rëndësishme. Përziejini ato në smoothin tuaj të mëngjesit ose spërkatni një pjesë të vogël të manave goji mbi muesli tuaj për atë nxitje shtesë të sistemit tuaj imunitar.

Farat Kia

Farat Kia vijnë nga Peruja, ku ato përdoreshin rregullisht nga fiset Azteke dhe Maya. Në ditët e sotme, ato e kanë gjetur rrugën e duhur në gatimet tona. Ka shumë arsye për të ngrënë farat kia: ato janë të pasura me acide yndyrore omega-3 (100 g përmbajnë më shumë se omega-3 se  1 kg salmon) dhe ato sigurojnë dy herë më shumë proteina bimore sesa farat e tjera.

Në lëngje dhe qumësht, farat kia mund të shtojnë në 10 herë madhësinë e tyre origjinale brenda rreth 30 minutash, kjo është arsyeja pse ato shpesh përdoren për të bërë puding. Por ata gjithashtu shijohen shumë mbi sallatë ose të përziera në kos.

Matcha

Matcha është çaj jeshil i bluar dhe i njohur më shumë si një zëvendësues i shëndetshëm i kafesë. Përmbajtja e lartë e antioksidantëve që luftojnë radikalet e lira, vitaminave, mineraleve dhe gjurmë të elementëve e bëjnë matchan një mënyrë të fuqishme për të luftuar të ftohtin ose gripin. Mënyra më e popullarizuar për të marrë këtë pluhur magjik është në formën çajit, lëngje ose smoothie. Matcha është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për produktet e pjekura, buke, biskota, amareta etj…

Boronica 

Një tjetër superushqim është boronica. Ata janë të mbushura me vitaminë C dhe kalium, si dhe vitamina të tjera të rëndësishme. Sigurohuni t’i konsumoni ato  gjatë sezonit të ftohtë – në smoothie, puding, muesli dhe shumë receta të ndryshme ose ashtu si janë. Këto kokrra të purpurta janë bomba anti-inflamatore plot vitamina që mbrojnë nga sëmundjet. Flavonoidet që përmbajnë u japin ngjyrën e purpurt karakteristike që ato kanë.

Këto superushqime i gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi Organic Market.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *