Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Tortë me arra dhe çokollatë (Video)

Përbërësit për 6-8 persona:
40 g arra me lëvozhgë
140 g çokollatë të zezë
165 g sheqer
200 g vezë
Esencë vanilje
Pluhur sheqeri
Kripë

Në një mikser grijmë arrat me çokollatën e zezë dhe 60 gr sheqer.
Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin e mbetur derisa të zverdhen dhe të bëhen shkumë; shtoni përzierjen e arrave dhe çokollatës si dhe vaniljen dhe përzieni.

 

Rrihni të bardhat e vezëve me një majë kripë dhe futini butësisht në përzierje.
Hidheni të gjithë përbërjen në një stampë të mbështjellë me letër kuzhine. Lëreni të ftohet dhe nxirreni nga stampa. Hidhini sipër sheqer pluhur dhe shërbejeni.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *