Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Valeriana, bima që shëron pagjumësinë, ankthin dhe presionin e lartë të gjakut

Valeriana Officinalis është një përfaqësuese i familjes së Valerianaceae-Sanëz. Valeriana ka qenë e njohur që nga kohërat e lashta. Në Greqinë e Lashtë dhe në Romë, ekstraktet e kësaj bime u shtuan në banjot dhe u përfshin në përbërësit e parfumeve. Ajo filloi të përdoret si një ilaç për shumë sëmundje. Në latinisht, valeriana do të thotë “të jesh i shëndetshëm”. Ajo i jep forcë trupit dhe këtë gjë e bën pikërisht rrënja e mrekullueshme e Valerianës. Vetitë e kësaj bime janë me të vërtetë unike. Është në gjendje të ushtrojë veprim analgjezik, anti-inamator, antispazmatik, qetësues, dhe kundër pagjumësisë. Valeriana është një antidepresant i mrekullueshëm. Bima përfshin acide të tilla organike si formik, palmitik, acetik dhe stearik. Përveç kësaj, Valeriana përmban një numër të madh të vitaminave, makro dhe mikroelementeve. Përdoret për shtimin e sekretimit të lëngut gastrik, pas sëmundjeve të rënda për forcimin e imunitetit, për anemi, për uljen e temperaturës së lartë. Valeriana është një ilaç i mrekullueshëm për pagjumësinë. Ajo mund të merret jo vetëm duke e pirë si çaj, por edhe duke thithur aromën e saj shëruesendaj dhe  konsiderohet si metoda më efektive dy deri tre herë në dite. Në të njëjtën mënyrë, bima përdoret si një qetësues. Vetitë shëruese të kësaj bime përdoren gjithashtu për të përmirësuar tretjen. Normalizon aktivitetin e pankreasit dhe stomakun, si dhe ndihmon për sëmundjet e mëlçisë. Është në gjendje të ketë një efekt antispazmatik, duke relaksuar muskujt dhe lehtësuar dhimbjet, gjithashtu është e mirë në lehtësimin e migrenës. Kjo bimë favorizon punën e gjëndrës tiroide. Përdoret për spazma të mitrës dhe për probleme gjatë menopauzës. E efektshme në raste me pneumoni dhe astmë. Ky medikament mund të merret ose të përdoret për klizmë në dizenteri, krimba, të vjella dhe dhimbje barku.  Bimës i është dhënë emri sipas mbretit ilir Gentian i cili mendohet se zbuloi se bima kishte veti tonifikuese.

 

Përgatitja: vendoseni 2 litra ujë në zierje me 3 lugë gjelle valeriana te thare për rreth 15-20 minuta  dhe lereni të pushojë për rreth 1 orë, mund ta ngrohni gjatë kohës kur do ta konsumoni, pihen 2-3 filxhanë me çaj në ditë, para buke. Mund të përdoret dhe në formë pluhuri 3 herë në ditë nga një majë luge, gjithmonë para buke.

Fëmijët nën tre vjeç dhe grate shtatzëna dhe në laktacion nuk rekomandohet të marrin valeriana.

Valeriana gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *