Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Vitamina C rrit imunitetin dhe na lehtëson luftën kundër virozave

Ajo ndihmon në funksionin e trurit, lufton gjendjen septike dhe trajton ftohjet … nuk është çudi që mjekët dhe shkencëtarët po garojnë për të provuar efektet e saj.

Të dëshpëruar për të shmangur rënien e imunitetit dhe marrjen e një të ftohure dimërore ose më keq, shumë prej nesh e dimë që marrja e një doze shtesë të vitaminës C është e domosdoshme për imunitetin  dhe mjekët po shikojnë efektivitetin e tij kundër ftohjeve dhe virozave.

 

 

Popullariteti i saj është i rrënjosur në besimin se vitamina C mund të parandalojë ftohjet – një teori e parashtruar që në 1970 nga shkencëtari fitues i çmimit Nobel Linus Pauling. Ai ishte i bindur për përfitimet e saj dhe personalisht merrte 3g në ditë.

Sigurisht, kur bëhet fjalë për infeksione ose një virus i tillë siç është gripi, pranohet që vitamina C është pjesë e përgjigjes dhe përgjegjëse e rritjes së imunitetit . Ndihmon duke inkurajuar prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që luftojnë sëmundjen, duke u bashkuar me mikrobet pushtuese dhe duke i vrarë ato.

Një pjesë nuk kanë arritur të mbështesin teorinë e Pauling për vitaminën C si një shtesë parandaluese. Por sipas një raporti të vitit 2017 nga bordi i rishikimit autoritar, Bashkëpunimi I Cochrane, thotë se – më e mira që mund të shpresojmë nga marrja e një mase mbi mesataren e përditshme 1000mg të vitaminës C po shkurton kohën e një ftohjeje me 8% – rreth 0.4 ditë. Doza më të larta se kjo janë zbuluar që shkurtojnë më shumë kohën e ftohjeve – kërkimet nga Universiteti i Helsinkut në vitin 2017 zbuloi se doza ditore nga 6g deri në 8g mund të shkurtojë simptomat e një ftohjeje me 19 %.

NHS rekomandon të rriturit e shëndetshëm të konsumojnë 40mg vitaminë në ditë. “Ne të gjithë jemi kemi mangësi gjenetikisht pasi nuk sigurojmë natyrishshëm vitaminën C që na nevojitet,” thotë Dr. Thomas Levy, një kardiolog amerikan dhe autor i “Primal Panacea”, një libër për përdorimet e Vitaminës C.

Sipas raporteve të fundit njerëzit janë të prirur të konsumojnë ushqime të pa shëndetshme, jo të drejtuar nga fruta –perimet dhe kjo sjell një insuficencë të vitaminave apo mineraleve shumë të nevojshme për organizmin tonë, ndaj marrja e 20g në ditë e vitaminës C ndihmon në mbushjen e insufiçencës.

 

A ndihmon Vitamina C kund kundër humbjes së memories?

A mund të jetë mungesa e vitaminës C gjithashtu një faktor në shëndetin e trurit?

Studiuesit nga Universiteti i Kopenhagës zbuluan se vitamina C mund të jetë një faktor kryesor në parandalimin e rënies konjitive (njohëse) të shkaktuar nga plakja dhe çrregullime të tilla si deri tek skizofrenia.

Rishikimi i tyre, botuar në revistën Nutrients në 2014, raportoi një efekt të drejtpërdrejtë të mungesës së vitaminës C në funksionimin e trurit përgjatë gjithë jetës sonë, nga zhvillimi në barkun e nënës e deri tek rritja duke pasuar tek një dëmtimi traumatik të trurit, siç është goditja (insulti).

Në një studim tjetër që përfshin 80 të rritur të shëndetshëm, studiuesit në Australi zbuluan se plotësimi me vitaminë C mund të përmirësojë performancën në detyra që përfshijnë vëmendjen, kujtesën në punë dhe shpejtësinë e vendimeve.

Raporti, në revistën Frontiers In Aging Neuroscience në vitin 2019, sugjeroi që studime të mëtejshme mund të ishin të dobishme në grupet e moshave të treta pasi ata ka shumë të ngjarë të kenë mangësi. Vitamina C mendohet se ka një efekt mbrojtës në qelizat e trurit.

 

Vitamina C lufton gjendjen septike

Kërkimet e reja mbi përdorimin e terapisë me vitaminë C për gjendjen septike – ku sistemi imunitar i trupit reagon pas infeksionit, me rezultate potencialisht fatale – është pozitiv. Në Mbretërinë e Bashkuar ka rreth 48,000 vdekje në vit të lidhura me gjendjen septike.

Tani studiuesit amerikanë në Universitetin Virginia Commonwealth kanë zbuluar që Vitamina C intravenoze e dhënë çdo gjashtë orë për katër ditë brenda disa orësh nga pranimi ul rrezikun e pacientëve me gjendjen septike se sa ata që merrnin Placebo.

Mesatarisht, grupi që merrte Vitaminë C kaloi tre ditë më pak në kujdes intensiv dhe një javë më pak në spital. “Kjo terapi mund të transformojë potencialisht mënyrën se si ne kujdesemi për pacientët me këtë gjandje,” thotë Dr Alpha Fowler, një specialiste e sëmundjeve të mushkërive që drejtoi studimin vitin e kaluar.

Profesori Ron Daniels, një këshilltar në kujdesin kritik në Spitalet Universitare Birmingham NHS Foundation Trust, thotë se studiuesit kanë eksploruar potencialin e vitaminës C në menaxhimin e gjendjes septike tashmë prej disa vitesh. Studimet mbi efektin e vitaminës C mbi luftën kundër gjëndjes septike vazhdohdojnë ende edhe sot.

 

Problemet metabolike

 

Mjekët përdorin termin sindromë metabolike për të përshkruar gjendjet përfshirë obezitetin, presionin e lartë të gjakut dhe sheqerin e lartë në gjak, që rrisin rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve të dhjamosjes së mëlçisë dhe mosfunksionimin konjitiv.

Studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Oregon kanë raportuar se kushdo që preket nga Sindromi Metabolik mund të ketë nevojë për më shumë vitaminë C.

Studimi i tyre për vitin 2019, botuar në revistën Redox Biology, sugjeron që dieta e lartë në yndyrna të ngopura, dieta të ulëta në fibra rrit rrezikun e sindromës metabolike dhe mund të prishë florën natyrale të zorrëve – ose mikrobiomën.

Kur kjo të ndodhë, disa lloje të baktereve të dëmshme mund të kalojnë në rrjedhën e gjakut, ku antioksidantët si vitamina C janë të nevojshme për t’i neutralizuar ato – kjo mund të shkaktojë një mangësi nëse vitamina nuk plotësohet.

Profesori Maret Traber, i cili drejtoi studimin, tha: ‘Personat me sindromën metabolike mund të konsumojnë të njëjtën sasi të vitaminës C si njerëzit pa këtë gjendje, por kanë nivele më të ulëta të vitaminës C në gjakun e tyre. ‘

 

Tek dyqanet e rrjetit Neranxi Organic Market do të gjeni Vitaminë C në paketime të ndryshme.

 

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *