Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Zëvendësoni majanë e birrës me kremin e tartarit, receta e biskotave

Le të spjegojmë si fillim se cili është dallimi midis majasë së birrës dhe kremit të tartarit.

Në gatim, majaja e birrës përdoret sepse koha e ardhjes është mjaft e shpejtë.
Brumërat e përgatitur me maja birre janë shumë të buta dhe kanë alveolim më të gjerë. Ato karakterizohen nga një shije e ëmbël, shumë e ndryshme nga brumërat e thartë, të cilët gjithmonë janë pak acidike, megjithëse shumë të këndshme.
Kur flasim për kremin e tartarit, i referohemi një kripe kaliumi të acidit tartarik, e cila përshpejton çlirimin e dioksidit të karbonit dhe eliminon shijen e hidhur që mund të jepet nga prania e bikarbonatit. Kremi i tartarit është gjithashtu pjesë e përbërësve që përbëjnë majanë kimike, por nuk mund të përkufizohet si maja edhe nëse mund të përdoret edhe më vete.
Është një përbërës natyral që i garanton brumit një butësi të madhe dhe shkakton një rritje të volumit që i bën ato të buta dhe me shije të lehtë, duke siguruar kështu të njëjtin alveolim të garantuar nga përdorimi i majave të birrës që përmendëm më sipër.
Një avantazh i kremit të tartarit është se është pa shije, prandaj nuk ndërhyn në aromën e përbërësve të tjerë dhe nuk i lëshon asnjë shije ëmbëlsirës së gatuar. Për ta përdorur në receta dhe për ta zëvendësuar me maja birre, do t’ju duhet të llogarisni dozat e treguara për majanë, t’i ndani ato në gjysmë dhe të përdorni një pjesë krem tartari dhe një pjesë bikarbonat.

Për të marrë një rezultat edhe më të sigurt, mund të përzieni 60 g krem tartar me 70 g bikarbonat natriumi dhe 70 g niseshte misri. Shtoni këtë maja alternative në miell dhe vazhdoni me brumin. Praktikisht në këtë rast pjesa acide që fillon reaksionin e bikarbonatit për tharje natyrale, jepet nga reaksioni në kontakt me ndonjë lëng, qoftë edhe vetem uji, me dy pluhurat në fjalë dhe jep pamjen e butë dhe të fryrë të preparateve më të mira. Nëse jeni duke kërkuar për një tortë të butë pa shije të ndryshuara, atëherë kjo është padyshim një zgjedhje e mirë si zëvendësim i majave.

Kremi i tartarit do të jetë veçanërisht i përshtatshëm për përgatitjen e një torte me çokollatë.

Biskota pa maja (me krem tartari)

Përbërësit
270 g miell 00
1 vezë
40 ml vaj farash
80 g sheqer të grimcuar
80 ml qumësht
Lëkura e grirë e 1/2 limoni
4 g krem tartar + 4 g bikarbonat sode

1 majë kripë

Përgatitja
Përzieni vezën me sheqerin. Më vete, përzieni kremin e tartarit me bikarbonatin e sodës.
Lëreni qumështin të ftohet në një tenxhere dhe shtoni masën e sapo përgatitur. E trazojmë që të tretet. E shtoni tek veza me sheqerin.
Tani shtoni vajin, lëkurën e limonit, një pjesë të miellit të situr dhe kripën. Përziejini dhe shtoni pjesën tjetër të miellit: gatuajeni për 5 minuta, më pas mbajeni në frigorifer për 20 minuta. Pas këtyre, bëni role nga brumi dhe i prisni në një lartësi prej 5 cm.
I rrafshojmë pak në tepsi të shtruar me letër furre dhe i pjekim në furrë të nxehtë në 180°C për 12-15 minuta.

Kremin e tartarit e gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *