Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Eritritoli, ëmbëlsuesi me zero kalori për diabetikë dhe për të ruajtur linjat 

 

Ai përmban shumë pak kalori dhe është i përshtatshëm për diabetikët dhe ata që duan të ruajnë linjat apo të bien në peshë. Njohja se çfarë është eritritoli dhe si përdoret mund të jetë e dobishme për këdo që kërkon një ëmbëlsues natyral, që përpiqet të humbasë peshë ose thjesht dëshiron të kufizojë konsumin e sheqerit në dietën e tij. Por ku merret eritritoli dhe pse nuk ka kalori? Le të sqarojmë të gjitha pikëpyetjet në lidhje me këtë. Kohët e fundit është folur gjithnjë e më shpesh: eritritoli është një ëmbëlsues natyral që ka të njëjtën pamje dhe shije si sheqeri. Krahasuar me këtë, megjithatë, ajo ka shumë më pak kalori, dhe për këtë arsye përshtatet me dietën e njerëzve të ndryshëm. Qofshin ata diabetikë, atletë apo thjesht mbështetës të një diete të shëndetshme.

ÇFARË ËSHTË ERITRITOLI

Por çfarë është ai, në thelb? Nga pikëpamja kimike, eritritoli është një polialkool. Alkoolet e sheqerit përdoren gjerësisht nga prodhuesit e ushqimeve dhe pijeve me pak kalori. Ndryshe nga më të zakonshmet (ksylitol, sorbitol dhe maltitol), eritritoli përmban vetëm 6% të kalorive të sheqerit, pavarësisht se ka një fuqi shumë të lartë ëmbëlsuese. Në këtë drejtim, për të sqaruar dallimin mes eritritolit dhe stevias, mjafton të dihet se kjo e fundit ka një fuqi ëmbëltuese deri në 300 herë më të madhe se saharoza. Ajo e eritritolit arrin në 70%.

SI MERRET ERITRITOLI

Për të kuptuar se ku përftohet eritritoli, mjafton të dihet se, duke qenë një substancë që i përket grupit të polioleve ose polialkooleve, përftohet nga fermentimi i sheqernave nga frutat dhe ushqimet e tjera bimore. Në natyrë gjendet kryesisht te pjepri, dardha dhe rrushi, por edhe në ushqime si djathrat dhe fëstëkët. Së fundi, gjendet edhe në verë.

ERITRITOLI: VLERA USHQIMORE

Sa karbohidrate përmban eritritoli dhe sa kalori ka? Për sa i përket vlerave ushqyese, 100 gram produkt përmban: kalori 20karbohidrate 99,5 gnga të cilat sheqerna 0 g dhe poliole 99,5 gproteina 0 gyndyrë 0 gfibra 0 gkripë 0 gKa avantazhin e të qenit pa gluten dhe pa laktozë, duke e bërë atë të përshtatshëm për dietën e celiacëve, intolerantëve ndaj glutenit dhe intolerantëve ndaj laktozës.

VETITË E ERITRITOLIT

Pse të përdorni eritritol? Ndër vetitë e tij më interesante është fuqia e lartë ëmbëlsuese (krahasuar me saharozën e zakonshme) dhe përmbajtja e reduktuar e kalorive. Nuk ndikon në shijen përfundimtare të pijeve apo preparateve me të cilat kombinohet. Shumë pyesin pse eritritoli nuk ka kalori. Është e lehtë të thuhet: trupi ynë e percepton ëmbëlsinë e tij në gjuhë, por nuk asimilohet dhe largohet totalisht përmes urinës. Përfitimet e tjera të dukshme janë:Nuk shkakton kavitete dhe është i sigurt për shëndetin e dhëmbëve dhe zgavrës së gojës.Nuk ndikon në nivelet e glukozës dhe insulinës në gjak pasi indeksi i tij glicemik është zero.Nuk shkakton efekt laksativ si poliolet e tjera pasi absorbohet pothuajse plotësisht në zorrë dhe ekskretohet përmes urinës.

ERITRITOLI PËR DHËMBËT

Përveç avantazhit të mos shkaktimit të kariesit, ndryshe nga sheqeri, eritritoli ka edhe përfitime të tjera për dhëmbët. Në fakt, kontribuon në mineralizimin e dhëmbëve, që do të thotë forcimin e tyre.

SI TA PËRDORNI ERITRITOLIN

Le të fillojmë nga bazat: sa eritritol në krahasim me sheqerin? Pasi të keni vërtetuar se ëmbëlsohet afërsisht 30% më pak se kjo e fundit, thjesht rrisni pak dozën. Le të themi gjithashtu se nëse po pyesni se sa eritritol duhet të përdorni për 100 g sheqer, mund të konsideroni rreth 130 gramë. Kjo është sasia e eritritolit në ëmbëlsirat. Mund të përdoret në të njëjtën mënyrë si sheqeri. Dhe për këtë arsye për të ëmbëlsuar kafen, çajin dhe pijet e tjera të nxehta, për përgatitjen e ëmbëlsirave të të gjitha llojeve, nga biskotat te ëmbëlsirat e deri te ëmbëlsirat me lugë dhe smoothie. Eritritoli mund të përdoret gjithashtu në receta të shijshme, për shembull në marinada për mish dhe peshk ose në karamelizimin e domateve klasike.

KUNDËRINDIKIMET E ERITRITOLIT

Konsumi i tij është përgjithësisht i sigurt për shumicën e njerëzve. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është plotësisht pa kundërindikacione. Për shembull, nëse merret në doza të tepërta, mund të shkaktojë siklet si diarre, dhimbje koke dhe dhimbje stomaku në subjekte të predispozuara ose veçanërisht të ndjeshme. Për më tepër, mund të shkaktojë gaz të tepërt dhe një efekt laksativ.

Eritritolin mund ta gjeni në të gjitha dyqanet Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *