Search
Close this search box.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email
Print

Tofu, përfitimet dhe përdorimet në gatim

 

Në pamje është i ngjashëm me një djathë, por është një produkt tërësisht vegjetal. Me pak kalori dhe e pasur me proteina.
Veganëve dhe vegjetarianëve iu pëlqen shumë. Dhe kaq shumë interes mund të shpjegohet duke u nisur nga origjina e fjalës, tofu, që në japonisht do të thotë “mish pa kocka”, një produkt ushqimor i marrë nga soja e verdhë. Pavarësisht origjinës nga Kina, rreth 2 mijë vjet më parë, tofu është bërë një përbërës thelbësor në të gjithë kuzhinën aziatike dhe është shumë i përhapur në vendet e Lindjes dhe Lindjes së Largët.

ÇFARË ËSHTË TOFU
Tofu është djathi i bërë nga pija e sojës, e cila në vetvete nxirret nga kokrrat e verdha të sojës. Një ushqim i përdorur gjerësisht në kuzhinën e Lindjes së Largët me një shije neutrale dhe konsistencë të butë.

SI E KA SHIJEN TOFU?
Ka një aromë neutrale dhe delikate që e bën atë veçanërisht të gjithanshëm në kuzhinë. Nëse dëshironi ta krahasoni me djathërat e zakonshëm, mund t’ju kujtojë paksa një primosale. Interesantja është se mund ta aromatizoni lehtësisht sipas dëshirës tuaj, duke e përdorur në përgatitjen e pjatave të dyta, por edhe salcave dhe madje edhe ëmbëlsirave. Ka dy lloje kryesore, të freskëta dhe të konservuara.

VLERAT USHQIMORE
Njëqind gram tofu përmban 115 kalori dhe 73 gram ujë. Dhe gjithashtu:
15 gram proteina, të cilësisë shumë të lartë
8 gram lipide
4 gram karbohidrate
300 miligram kalcium
200 miligram kalium
180 miligram fosfor
20 miligram magnez
2 miligram hekur

PËRFITIMET
Tofu është një ushqim tërësisht me bazë bimore, me shumë proteina, të cilit i atribuohen veti të shumta të dobishme. Këtu janë disa nga ato kryesore:

-Ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit
-Ul rrezikun e aterosklerozës
-Redukton rrezikun e hipertensionit
-Është i dobishëm në menopauzë
-Promovon shëndetin e kockave
-Parandalon plakjen e qelizave
-Ai ka veti anti-inflamatore për enët e gjakut dhe nxit qarkullimin e gjakut falë izoflavoneve

 

SI PËRGATITET TOFU
Varësisht nëse është i freskët apo i konservuar, tofu përdoret në mënyra të ndryshme. Nëse është e para, duke qenë përgjithësisht më e butë, është e përshtatshme për përgatitjen e salcave dhe erëzave, tofu i konservuar është më i përshtatshëm për gatim. Mund ta gatuani në skarë, duke e aromatizuar ose jo me ndonjë salcë, ose ta hidhni në copa të vogla në supa. Por edhe ziejeni ose skuqeni.

RECETA
Sallatë tofu, tofu me perime, tofu burger, karbonara vegan ose krem tofu për t’u shoqëruar me krutona ose makarona. Ka shumë receta që përmbajnë djathë perimesh që vjen nga Lindja. Të gjitha të shijshme dhe mjaft të lehta për t’u përgatitur, ideale për ata që ndjekin një dietë vegjetariane ose vegane. Për të mos përmendur ëmbëlsirat, a keni provuar ndonjëherë tofu dhe qumështor me kos soje?

SI TË RUANI TOFU
Tofu duhet të ruhet në frigorifer dhe të lahet nën një rrymë të lehtë uji përpara përdorimit. Pasi të jetë hapur paketimi, duhet të vendoset në një enë të mbyllur dhe të mbulohet me ujë.

Tofu në cilësi maksimale mund të gjeni në rrjetin e dyqaneve Neranxi.

Lini nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *